اقامت استرالیا به وسیله انواع ویزاهای مهاجرت به استرالیا

اقامت استرالیا - جدول امتیازبندی برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارتبرای اخذ اقامت استرالیا ابتدا می بایست یکی از ویزاهای متفاوتی که برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد را به دست آورد . اما شرایط لازم برای درخواست و اخذ این ویزاها ثابت نیست و براساس شرایط اجتماعی- سیاسی روز تغییر می کند . معمولا سالی دوبار، در ماه های ژانویه و جولای تغییرات اعمال شده از طرف اداره مهاجرت استرالیا اعلام می گردد .

انواع ویزاهای مهاجرت به استرالیا برای به دست آوردن اقامت استرالیا

Working and skilled visas

Skilled Independent visa (subclass 189)
Skilled Nominated visa (subclass 190)
Skilled Regional provisional visa (subclass 489)
Employer Nomination Scheme (subclass 186)
Regional Sponsor Migration Scheme (subclass 187)

Business and Investment visa

Business Innovation and Investment (permanent) visa (subclass 888)
Business Innovation and Investment (provisional) visa (subclass 188)
Business Talent (Permanent) visa (subclass 132)

Studying visas

Student visa (subclass 500)
Student Guardian visa (subclass 590)
Temporary Graduate visa (subclass 485)

Family and spousal visas

Adoption visa
Aged Dependent Relative visa
Aged Parent visa
Parent visa
Carer visa
Child visa
Orphan Relative
Marriage visa
Remaining Relative visa

از بین این ویزاهای متفاوت درباره دو نوع آن که بیشترین متقاضی را دارند توضیح مختصری داده خواهد شد :

مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت General Skilled Migration

مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت General Skilled Migrationاین ویزا جهت جذب نیروهای متخصص با مهارت های مورد نیاز کشور استرالیاست که خود انواع مختلف دارد :

(Skilled Independent visa (subclass 189

این ویزا اقامت استرالیا به صورت دائم است ( Permanent Resident ) و برمبنای سیستم امتیاز بندی فرد باید حداقل 60 امتیاز کسب نمایند . امتیاز براساس فاکتورهایی مانند سن ، زبان ، تحصیلات ومهارت فرد ، سابقه کا رو… است . در مجموع متقاضی باید دارای تحصیلات و مهارت مورد نیاز کشور استرالیا ، کمتراز45 سال سن وحداقل ایلتس 6 داشته باشد .

مراحل اقدام برای مهاجرت به استرالیا با ویزای مهارت

  • ارزیابی مدرک متقاضی توسط نهاد مشخص شده که معمولا دو تا چهار ماه طول می کشد .
  • تکمیل وارسال EOI از طریق SkillSelect به اداره مهاجرت استرالیا
  • بعد ازبررسی EOI از طرف اداره مهاجرت استرالیا در صورتی که واجد شرایط باشید یک دعوت نامه دریافت خواهید کرد که باید مقاضی مدت 60 روز درخواست ویزا و مدارک لازم را به صورت آنلاین ارسال نماید . هزینه ویزا نیز در این زمان باید پرداخت شود .
  • در حال حاضر زمان رسیدگی به درخواست ویزا سه ماه می باشد که ضمن همین مدت تست های پزشکی و پلیس چک متقاضی وهمراهان نیز انجام می شود .
  • نتیجه درخواست ویزا به صورت ایمیل ابلاغ می گردد .
  • بعد از دریافت ویزا شما باید قبل از موعد مقرری که افسر پرونده برایتان مشخص می کند به استرالیا سفرکنید تا ویزای شما باطل نشود . بعد از اولین سفر شما محدودیتی برای رفت و آمد ندارید و می توانید تا 5 سال به استرالیا رفت و آمد کنید و زمانی که چهار سال کامل در آنجا زندگی کنید می توانید برای تابعیت استرالیا Citizenship اقدام کنید .

Skilled Nominated visa (subclass 190)

این ویزا نیز اقامت استرالیا به صورت دائم ( PR ) است . شرط این ویزا برای صدور، تعهدی است كه متقاضی به یكی از ایالت های استرالیا می دهد تا برای مدت دو سال در آن ایالت زندگی و کار کند . برای اخذ این ویزا متقاضی باید 55 امتیاز بیاورد که با 5 امتیاز ایالتی به 60 برسد .

زمانی که EOIرا از طریق SkillSelectارسال می کنید نمایندگان دولتی ایالت ها و قلمروهای استرالیا می توانند درخواست شما را ببینند وتصمیم بگیرند که شما را کاندید نمایند . هر ایالت یا قلمرو دارای یک لیست از مشاغل است که نشان می دهد آنها به چه مهارت هایی نیازدارند .

در مرحله EOI ، شما می توانید اعلام کنید که فقط به یک ایالت یا قلمرو علاقه دارید یا اینکه برای همه آنها اعلام آمادگی نمایید .

Skilled Regional provisional visa (subclass 489)

این نوع مهاجرت به استرالیا اقامت استرالیا به صورت موقت برای 4 سال می باشد که متقاضی باید مدت دوسال درمناطق کم جمعیت ایالتی که اسپانسرش شده زندگی کند و یک سال آن را مشغول به کار مرتبط وتمام وقت باشد تا بتواند درخواست اقامت دائم کند .

البته در این نوع ویزا اسپانسر شدن ایالت یا خانواده درجه اول متقاضی (مانند پدر ومادر، فرزند یا فرزند خوانده ، برادر وخواهر، عمو و دایی ، خاله و عمه ، خواهرزاده و بردارزاده ، عموزاده وعمه زاده یا دایی زاده وخاله زاده ، نوه و نوه وخوانده) ساکن درمناطق کم جمعیت می تواند وجود داشته باشد که هرکدام 10 امتیاز یعنی روی هم 20 امتیازبه متقاضی اضافه می کند .

Employer Nomination Scheme Visa (ENS or subclass 186)

ویزای اسپانسری کارفرما برای به دست آوردن اقامت استرالیا برای فردی می باشد که کمتر از 45 سال دارد و یک کارفرمای استرالیایی به علت نیاز به مهارتش اورا استخدام کرده است .

Regional Sponsored Migration Scheme (RSMS or subclass187)

ویزای اسپانسری منطقه ای مانند ویزای اسپانسری کارفرماست با این تفاوت که مربوط به مناطق وشهرهای کم جمعیت است .

مهاجرت به استرالیا از طریق دانشجویی Student visa and Temporary Graduate visa

ویزای دانشجویی Student visa (subclass 500)

مهاجرت به استرالیا از طریق دانشجویی Student visa and Temporary Graduate visaهرساله بر تعداد کسانی که برای ویزای دانشجویی استرالیا اقدام می کنند افزوده می شود چرا که این کشور دارای دانشگاه های ممتاز با رتبه های جهانی بسیار بالایی است وافرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند شانس بیشتری برای درخواست مهاجرت به استرالیا را خواهند داشت .

درسیستم امتیاز بندی برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای مهارتGeneral Skilled Migration تحصیل در استرالیا 5 امتیازدارد و حتی اگردانشگاه درشهرهای کم جمعیت باشد 5 امتیاز دیگر به این دلیل اضافه خواهد شد .

ویزای بعد از فارغ التحصیلی Temporary Graduate visa (subclass 485)

این ویزا اقامت استرالیا به صورت موقت است و به متقاضی این شانس داده می شود که برای کسب تجربه بعد از فارغ التحصیلی در کشور استرالیا کار وزندگی کند . متقاضی تا قبل از شش ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارد برای این ویزا اقدام کند و باید کمتر از 50 سال داشته باشد . حداقل ایلتس موردنیاز 6 است که هیچ بندی کمتر از 5 نباشد . مدت این ویزا بستگی به نوع دارد :

  • Graduate Work stream این ویزا برای دانشجویانی هست که رشته آنان در لیست مشاغل مورد نیاز MLTSSL کشور استرالیاست . مدت ویزا برای کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا فقط 18 ماه می باشد .
  • Post-Study Work stream این ویزا به کلیه دانشجویانی فارغ التحصیل درمقاطع کارشناسی و بالاترازدانشگاه مورد تایید علیرغم هر رشته ای داده می شود . مدت ویزا برای کارشناسی وکارشناسی ارشد دوسال ، کارشناسی ارشد تحقیقاتی سه سال ودکترا چهار سال است .

دانشجویان در مدتی که این ویزا را دارند می توانند در جستجوی شغل مرتبط با رشته خود باشندو زمانی که استخدام شوند با کسب 60 امتیازمی توانند برای مهاجرت به استرالیا با اقامت دائم از طریق مهارت اقدام کنند .

جدول امتیاز بندی برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت

اقامت استرالیا -جدول امتیاز بندی برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت

جدول امتیاز بندی برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت

منبع : immi.homeaffairs.gov.au

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 3 Average: 3.7]