/تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان2019-06-18T10:58:56+04:30

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به عنوان کشوری که یکی از بزرگ ترین قطب های صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن که از لحاظ اقتصادی تحصیل در آلمان در حال رشد بوده و این روند همچنان ادامه دارد با استقبال شدیدی مواجه شده است .

از جمله مهمترین دلایل افزایش علاقه دانشجوبان بین المللی به ادامه تحصیل در کشور آلمان مب توان به موارد زیر اشاره کرد .

 • رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان
 • امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و دانشگاه ها
 • امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی آلمان
 • رفاه اجتماعی بالا
 • شانس فراگیری زبان آلمانی با تحصیل در این کشور
 • اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • امکان تغییر اقامت تحصیلی به کاری

تحصيلات دانشگاهی

در آلمان همانند بسیاری از کشورها دو نوع دانشگاه وجود دارد .

 • دولتی
 • خصوصی

کشور آلمان دارای 16 ایالت است و این ایالت ها این اجازه را دارند که در مواردی به صورت مستقل تصمیم گیری نمایند . اما در مجموع تحصیل در دانشگاه های دولتی آن رایگان است . در نهایت اگر شهریه ای دریافت کنند این شهریه حدود 300 یورو برای هر ترم می باشد . در مقابل دانشجو می تواند بلیط هایی از دانشگاه دریافت نماید که امکان استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی به صورت رایگان را میسر می سازد .

تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت هزینه است و اگر شما خواهان تحصیل در این مراکز باشید باید سالانه حدود 15000 تا 20000 یورو هزینه کنید .

زبان تحصیل در آلمان

رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند به ایلتس 6.5 و رشته های آلمانی زبان ، به مدرک زبان B2 نیاز دارند . در برخی از دانشگاه ها مدرک زبان آلمانی B1 هم برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد قبول است . البته در صورتی که نمره ایلتس 6 یا مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید می توانید برای ادامه زبان و درس اصلی در آلمان اقدام کنید .

در مقطع دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند به همین جهت ایلتس 7 مورد نیاز است .

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای دانشجویان ایرانی

طبق قوانین سفارت آلمان در تهران افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند ، حتما باید سطح زبان آلمانی حداقل B1 را داشته باشند تا به آن ها ویزا تحصیلی داده شود . اما ایرانیانی که مقیم خارج از ایران هستند این محدودیت را ندارند و حتی با هیچ گونه معلومات زبان آلمانی می توانند جهت ادامه تحصیل وارد آلمان شوند .

سفارت آلمان در حال حاضر فقط مدرک زبان آلمانی موسسه گوته تهران و یا انجمن فرهنگی اتریش را معتبر می داند .

اما برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان ، مدارک زبان آلمانی سایر موسسات معتبر سراسر کشور نیز مورد قبول است .

زبان آلمانی دارای شش سطح است :

 •  سطح ابتدایی (A1 و A2)
 • سطح میانی (B1 و B2 )
 • سطح پیشرفته (C1 و C2)

افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند باید دارای مدارک DSH و یا TestDaF باشند . دانش زبان آلمانی مورد نیاز جهت شرکت در این آزمون ، سطح B2 و یا C1 است.

البته همان طور که گفته شد دانشجویان ایرانی مقیم ایران اگر زبان آلمانی را تا سطح B1 در ایران فرا بگیرند کافی است و می توانند مابقی را در آلمان یاد بگیرند و پس از قبولی در آزمون DSH در آلمان وارد دانشگاه شوند .

تفاوت آزمون های DSH و یا TestDaF چیست ؟

تحصیل در آلمان

TestDaF مانند آزمون IELTS زبان انگلیسی است . یعنی یک آزمون استاندارد که در یک روز مشخص در سراسر دنیا برگزار می شود . اما آزمون DSH فقط در آلمان و توسط دانشگاه های آلمان برگزار می شود و هر چند سطح سوالات آن استاندارد است اما از نظر دشواری دانشگاه با دانشگاه متفاوت است .

دوره کالج و تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

دارندگان ديپلم های دبيرستانی خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) ، می توانند به دانشگاه راه يابند یا دوره های يک ساله Studienkolleg را در کالج های مقدماتي طی کنند و پس از آن ، آزمون نشخیص علمی را بدهند . انتخاب رشته دانشگاهی بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد .

در واقع دوره کالج برای آن است که فرد ، دیپلمی معادل دیپلم یک شخص آلمانی دریافت نماید . تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید . پس دانش آموز فارغ التحصیل از مدارس ایرانی که تمایل به تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارد ، باید به زبان آلمانی حداقل B1 آشنا باشد و این دوره یک سال کالج را بگذراند .

امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد . پس فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد .

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آلمانطول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اصولا دو سال است . برای آن که متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری دریافت کرده باشد و یا اگر از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده است معدل مناسبی داشته باشد .

گرفتن پذیرش از دانشگاه های طراز اول آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به رزومه تحصیلی قوی ای نیاز دارد .

دوره کارشناسی ارشد برای اکثر رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می گردند . در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک ایلتس 6.5 به بالا و یا تافل 90 می خواهند . اگر علاقه مند تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی ، مدرک B1 یا B2 از شما درخواست می شود .

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور آلمان در اکثر رشته ها 3 تا 5 ساله است . تحصیل در این مقطع در دانشگاه های متفاوت به زبان انگلیسی و آلمانی است .

متقاضی تحصیل در مقطع دکتری باید با اساتید دانشگاه های مختلف در حیطه فعالیت پژوهشی مورد نظرش ارتباط برقرار کند و با نشان دادن صلاحیت علمی و توانایی خود نظر مساعد استاد را به عنوان استاد مشاورش جلب کند . سپس بقیه مراحل را طی کرده تا پذیرش دانشگاه را بگیرد . در صورت واجد شرایط بودن بورسیه نیز می تواند برای اخذ آن اقدام کند که معمولاحدود 1000 تا 3000 یورو در ماه می باشد .

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری در کشور آلمان در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی ایلتس 7 و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 می باشد .

تحصیل در آلمان در رشته پزشکی

تحصیل در آلمان

برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضی باید در سال 11 و 12 معدلی حداقل بالاتر از 17 داشته باشد . به جز آن قبولی کنکور سراسری در مقطع کارشناسی یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند رشته زیست یا شیمی لازم است . داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یا B2 نیز از دیگر مدارک مورد نیاز است .

با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می شود و فرد به مدت یک سال در کالج تحصیل می نماید . بعد از آن در آزمون رشته پزشکی شرکت خواهد کرد و در صورت کسب حد نصاب لازم و قبولی وارد رشته پزشکی خواهد شد .

در مجموع قبولی در رشته پزشکی در آلمان مانند همه کشورها بسیار رقابتی است و براساس نمره زبان TestDaf یا DSH ، معدل سال 11 و12 ، نمره دوره M-course و مصاحبه انتخاب خواهند شد . برخی از دانشگاه ها نیزعلاوه بر موارد ذکر شده ، قبولی درآزمون Medizinertest را نیزمی خواهند .

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

اکثر دانشگاههای آلمان ترمی 300 یور بابت هرینه تحصیل از دانشجویان دریافت می نمایند .

بيمه درمانی برای هر شش ماه نیز حدود 300 يورو می باشد .

متوسط هزینه زندگی ماهیانه با احتساب خوابگاه و خورد و خوراک 800 یورو است .

خوابگاه های دانشجویی آلمان بصورت دولتی یا خصوصی موجود هستند . خوابگاههای دولتی بین 180 تا 280 یورو در ماه و خوابگاه های خصوصی بین 300 تا 600 یورو در ماه می باشند .

 • هزینه خورد و خوراک 160-200 یورو
 • هزینه ترانسپورت عمومی 80 یورو
 • تلفن واینترنت 35- 40 یورو

کار و اقامت دائم پس از تحصیل در آلمان

تحصیل در آلماندانشجویان خارجی بعد از اتمام تحصیل خود در آلمان 18 ماه فرصت دارند یک کار مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنند . در صورت یافتن کار ابتدا به آنها اقامت دائم داده و سپس اگر 7 سال از اقامت آنها در آلمان گذشته باشد به آنها پاسپورت آلمانی داده می شود .

در حال حاضر زمینه کاری در آلمان برای رشته های پزشکی و مهندسی فوق العاده فراهم است و درآمد آن ها بسته به رشته و سابقه کاری شان متفاوت است .

حداقل دستمزد ساعتی 8 تا 9 یورو به عبارتی ماهی 2000 یورو می باشد و معمولاحقوق فارغ التحصیلان رشته مهندسی حدود 3000 یورو است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان و کسب مشاوره رایگان در این زمینه با مشاورین مجرب موسسه اعزام دانشجو Studyunique تماس بگیرید .

نویسنده : امید کریمی

منبع : www.studying-in-germany.org