/تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان2019-04-06T11:33:25+04:30

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمانتحصیل در آلمان به عنوان کشوری که یکی از بزرگ ترین قطب های صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن که از لحاظ اقتصادی در حال رشد بوده و این روند همچنان ادامه دارد با استقبال شدیدی مواجه شده است .

دلایلی که تحصیل در آلمان را به عنوان یک انتخاب در بین علاقه مندان تحصیل در خارج مطرح می کند عبارتند از :

 • تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان
 • امکان تحصیل در بهترین دانشگاههای جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و دانشگاه ها
 • امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی آلمان
 • رفاه اجتماعی بالا
 • شانس فراگیری زبان آلمان با تحصیل در آلمان
 • اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • امکان تغییر اقامت تحصیلی به کاری

تحصيلات دانشگاهی

در آلمان دانشگاه ها به دو صورت دولتی و خصوصی وجود دارند .

کشور آلمان دارای 16 ایالت است و این ایالت ها این اجازه را دارند که در مواردی به صورت مستقل تصمیم گیری نمایند . اما در مجموع تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی معمولا رایگان است . در نهایت اگر شهریه ایی دریافت کنند این شهریه حدود 300 یورو برای هر ترم می باشد . در مقابل دانشجو می تواند بلیط هایی از دانشگاه دریافت نماید که امکان استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی به صورت رایگان را میسر می سازد .

تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت هزینه است و اگر شما خواهان تحصیل در این مراکز باشید باید سالانه حدود 15000 تا 20000 یورو هزینه کنید .

زبان تحصیل در آلمان

رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند به ایلتس 6.5 و رشته های آلمانی زبان ، به مدرک زبان B2 نیاز دارند . در برخی از دانشگاه ها مدرک زبان آلمانی B1 هم برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد قبول است . البته در صورتی که نمره ایلتس 6 یا مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید می توانید برای ادامه زبان و درس اصلی در آلمان اقدام کنید .

در مقطع دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند به همین جهت ایلتس 7 مورد نیاز است .

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای دانشجویان ایرانی

طبق قوانین سفارت آلمان در تهران افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند حتما باید سطح زبان آلمانی حداقل B1 را داشته باشند تا به آنها ویزا تحصیلی داده شود . اما ایرانیانی که مقیم خارج از ایران هستند این محدودیت را ندارند و حتی با هیچ گونه معلومات زبان آلمانی می توانند جهت ادامه تحصیل وارد آلمان شوند .

سفارت آلمان در حال حاضر فقط مدرک زبان آلمانی موسسه گوته تهران و یا انجمن فرهنگی اتریش را معتبر می داند .

اما برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان ، مدارک زبان آلمانی سایر موسسات معتبر سراسر کشور نیز مورد قبول است .

زبان آلمانی دارای شش سطح است :

 •  سطح ابتدایی (A1 و A2)
 • سطح میانی (B1 و B2 )
 • سطح پیشرفته (C1 و C2)

افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند باید دارای مدارک DSH و یا TestDaF باشند . دانش زبان آلمانی مورد نیاز جهت شرکت در این آزمون ، سطح B2 و یا C1 است.

البته همان طور که گفته شد دانشجویان ایرانی مقیم ایران اگر زبان آلمانی را تا سطح B1 در ایران فرا بگیرند کافی است و می توانند مابقی را در آلمان یاد بگیرند و پس از قبولی در آزمون DSH در آلمان وارد دانشگاه شوند .

تفاوت DSH و یا TestDaF چیست ؟

تحصیل در آلمان

TestDaF مانند آزمون IELTS زبان انگلیسی است . یعنی یک آزمون استاندارد که در یک روز مشخص در سراسر دنیا برگزار می شود . اما آزمون DSH فقط در آلمان و توسط دانشگاه های آلمان برگزار می شود و هر چند سطح سوالات آن استاندارد است اما از نظر دشواری دانشگاه با دانشگاه متفاوت است .

دوره کالج و تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

دارندگان ديپلم های دبيرستانی خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) ، می توانند به دانشگاه راه يابند یا دوره های يک ساله Studienkolleg را در کالج های مقدماتي طی کنند و پس از آن ، آزمون نشخیص علمی را بدهند . انتخاب رشته دانشگاهی بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد .

در واقع دوره کالج برای آن است که فرد ، دیپلمی معادل دیپلم یک شخص آلمانی دریافت نماید . تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید . پس دانش آموز فارغ التحصیل از مدارس ایرانی که تمایل به تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارد ، باید به زبان آلمانی حداقل B1 آشنا باشد و این دوره یک سال کالج را بگذراند .

امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد . پس فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد .

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اصولا دو سال است . برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری دریافت کرده باشد و یا اگر از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده است معدل مناسبی داشته باشد .

گرفتن پذیرش از دانشگاه های طراز اول آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به رزومه تحصیلی قوی ای نیاز دارد .

دوره کارشناسی ارشد برای اکثر رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می گردند . در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک ایلتس 6.5 به بالا و یا تافل 90 می خواهند . اگر علاقه مند تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی ، مدرک B1 یا B2 از شما درخواست می شود .

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور آلمان در اکثر رشته ها 3 تا 5 ساله است . تحصیل در آلمان در این مقطع در دانشگاه های متفاوت به زبان انگلیسی و آلمانی است .

متقاضی تحصیل در آلمان در مقطع دکتری باید با اساتید دانشگاه های مختلف در حیطه فعالیت پژوهشی مورد نظرش ارتباط برقرار کند و با نشان دادن صلاحیت علمی و توانایی خود نظر مساعد استاد را به عنوان استاد مشاورش جلب کند . سپس بقیه مراحل را طی کرده تا پذیرش دانشگاه را بگیرد . در صورت واجد شرایط بودن بورسیه نیز می تواند برای اخذ آن اقدام کند که معمولاحدود 1000 تا 3000 یورو در ماه می باشد .

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع دکتری در کشور آلمان در رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی ایلتس 7 و در رشته های ارائه شده به زبان آلمانی مدرک B2 می باشد .

تحصیل در آلمان در رشته پزشکی

تحصیل در آلمان

برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضی باید سال 11 و12 با معدل حداقل بالاتر از 17 داشته باشد . به جز آن قبولی کنکور سراسری درمقطع کارشناسی یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند رشته زیست یا شیمی لازم است . داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یا B2 نیز از دیگر مدارک مورد نیاز است .

با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش M-course در کالج گرفته می شود و فرد به مدت یک سال در کالج تحصیل می نماید . بعد از آن در آزمون رشته پزشکی شرکت خواهد کرد و در صورت کسب حد نصاب لازم و قبولی وارد رشته پزشکی خواهد شد .

در مجموع قبولی در رشته پزشکی در آلمان مانند همه کشورها بسیار رقابتی است و براساس نمره زبان TestDaf یا DSH ، معدل سال 11 و12 ، نمره دوره M-course و مصاحبه انتخاب خواهند شد . برخی از دانشگاه ها نیزعلاوه بر موارد ذکر شده ، قبولی درآزمون Medizinertest را نیزمی خواهند .

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

اکثر دانشگاههای آلمان ترمی 300 یور بابت هرینه تحصیل از دانشجویان دریافت می نمایند .

بيمه درمانی برای هر شش ماه نیز حدود 300 يورو می باشد .

متوسط هزینه زندگی ماهیانه با احتساب خوابگاه و خورد و خوراک 800 یورو است .

خوابگاههای دانشجویی آلمان بصورت دولتی یا خصوصی موجود هستند . خوابگاههای دولتی بین 180 تا 280 یورو در ماه و خوابگاههای خصوصی بین 300 تا 600 یورو در ماه می باشند .

هزینه خورد و خوراک 160-200 یورو

هزینه ترانسپورت عمومی 80 یورو

تلفن واینترنت 35- 40 یورو

کار و اقامت دائم پس از تحصیل در آلمان

دانشجویان خارجی بعد از اتمام تحصیل خود در آلمان 18 ماه فرصت دارند یک کار مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنند . در صورت یافتن کار ابتدا به آنها اقامت دائم داده و سپس اگر 7 سال از اقامت آنها در آلمان گذشته باشد به آنها پاسپورت آلمانی داده می شود .

در حال حاضر زمینه کاری در آلمان برای رشته های پزشکی و مهندسی فوق العاده فراهم است و درآمد آنها بسته به رشته و سابقه کاری شان متفاوت است .

حداقل دستمزد ساعتی 8 تا 9 یورو به عبارتی ماهی 2000 یورو می باشد و معمولاحقوق فارغ التحصیلان رشته مهندسی حدود 3000 یورو است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان با ما تماس بگیرید .