هزینه تحصیل در آلمان چقدر است ؟

هزینه تحصیل در آلماندر سال 2014 ، 16 ایالات آلمان هزینه تحصیل در آلمان را برای دانشجویان کارشناسی در تمام دانشگاه های عمومی لغو کردند . این بدان معنی است که در حال حاضر هم دانشجویان داخلی و هم بین المللی در دانشگاه های دولتی آلمان می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و فقط هزینه ای برای پرداخت موارد اداری و سایر موارد در هر ترم دارند .

با این حال این خوشبختی ممکن است پایدار نباشد . در پاییز 2017، ایالت جنوب غربی بادن -وورتمبرگ هزینه های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا را مجددا تأیید می کند و ممکن است ایالات دیگر در سال های آتی از آن پیروی کنند . دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در بادن -وورتمبرگ باید در حال حاضر هزینه تحصیل 3،000 € را پرداخت کنند ، در حالی که افرادی که مدرک دوم را دریافت می کنند هزینه آن ها کاهش یافته و 1،300 € در سال است .

در حال حاضر، هزینه های کم ، قطعا کمک می کند تا آلمان گزینه جذابی برای دانش آموزان آینده نگر باشد . کشور آلمان قبلا به عنوان چهارمین کشور محبوب مقصد دانشجویان بین المللی در جهان (پس از ایالات متحده ، انگلستان و استرالیا ) رتبه بندی شده است .

هزینه زندگی در آلمان

در حالی که بسیاری از دانشجویان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند ، هزینه های زندگی اجتناب ناپذیر است . هزینه زندگی در آلمان در برخی مناطق از سایر مناطق گرانتر است . برای مثال ، مونیخ ، گرانترین شهر آلمان است که زندگی در آن حدود 10،800 € در سال هزینه در بر خواهد داشت . در مقایسه مناطق مختلف آلمان با یکدیگر ، متوسط هزینه های سالانه زندگی در آلمان حدود 8600 € است .

اجاره بیشترین هزینه ماهانه شما خواهد بود . با این وجود اگر در آپارتمان مشترک زندگی کنید (میانگین اجاره 280 یورو / یورو 340 یورو در ماه) یا در سالن دانشجویی اقامت داشته باشید (234 یورو / یورو 290 یورو در ماه) برای شما ارزان تر خواهد بود .

بر اساس داده های DAAD، سایر هزینه های متوسط ماهانه به شرح زیر است :

  • € 168 برای غذا
  •  € 42 برای لباس
  • € 94 برای حمل و نقل
  • € 31 برای تلفن ، اینترنت و تلویزیون
  • € 20 برای مواد تحصیلی
  • € 61 برای فعالیت های تفریحی

برای پیدا کردن هزینه های زندگی برای شهرهای خاص در آلمان ( و مقایسه آنها با هزینه های متوسط در شهر شما ) Numbeo یک ابزار مفید است .

اگر شما یک شهروند ایسلند ، لیختناشتاین ، نروژ یا سوئیس هستید ، برای تحصیل در آلمان نیازی به ویزا ندارید . در غیر این صورت ، انتظار می رود که برای ویزای دانشجویی 60 یورو پرداخت کنید ، اما برای ویزای شنگن هزینه های کمتری نیز وجود دارد . برای تکمیل شرایط ویزا شما می بایستی مدرکی ارائه دهید که نشان دهد که شما در حدود 8،700 یورو در هر سال یا 725 یورو در هر ماه برای پوشش هزینه های زندگی خود در دسترس دارید .

شما همچنین به عنوان یک پیش شرط ثبت نام در یک دانشگاه آلمان به بیمه درمانی نیاز خواهید داشت . اگر شما ساکن یک کشور در اتحادیه اروپا یا EEA هستید ، یک توافق نامه امنیتی اجتماعی میان کشورها و آلمان وجود دارد . این بدان معنی است که اگر شما دارای بیمه بهداشت عمومی هستید ، باید در آلمان نیز پوشش داده شود . اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست ، انتظار می رود مبلغی در حدود € 80 در هر ماه پرداخت کنید .

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

اگر چه شما می توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان به عنوان دانشجوی کارشناسی تحصیل کنید ، اما در هر ترم برای ثبت نام ، تایید و مدیریت هزینه هایی وجود خواهد داشت . این مقدارمعمولا کمتر از 250 € در هر ترم است ، اما بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد .

ممکن است یک هزینه اضافی برای خرید یک Semesterticket وجود داشته باشد که هزینه های حمل و نقل عمومی را برای شش ماه پوشش می دهد . قیمت بسته به نوع انتخاب Semesterticket شما متفاوت است .

اکثر دانشگاه های آلمان عمومی هستند . موسسات خصوصی معمولا هزینه دریافت کرده و هزینه های خود را تعیین می کنند ، که هر ساله می تواند بیش از 20،000 € در سال باشد .

برنامه های کمک مالی دانشجویان فدرال ( BAföG ) می تواند هم توسط آلمانی ها و هم دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین برخی از خارجی ها تحت شرایط انتخاب شده مورد استفاده قرار بگیرد . به طور کلی ، این کمک هزینه برای افرادی است که کمتر از 30 سال دارند (کمتر از 35 سال اگر برای یک مدرک کارشناسی ارشد تحصیل می کنید ) ، اما استثنائات را هم می توان بسته به شرایط انجام داد . BAföG معمولا به دو بخش تقسیم می شود ، که 50٪ آن را به صورت یک کمک دولتی و نیم دیگر وام بدون بهره است که باید در اقساط پرداخت می شود ، زمانی که حداکثر دوره مساعدت منقضی می شود .

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و PhD

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در صورتی که مرتبط با مدرک لیسانس و متوالی باشد رایگان است . مجددا در هر ترم برای ثبت نام ، تأیید و مدیریت ، و همچنین یک Semesterticket ، شارژ کوچکی وجود دارد . هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد غیر دائمی برای کسانی که مدرک لیسانس خود را در سایر نقاط جهان کسب کرده اند ، بین دانشگاه های مختلف متفاوت است و ممکن است در سالانه در حدود 20،000 € در موسسات دولتی و تا 30،000 € در دانشگاه خصوصی آلمان هزینه در پی داشته باشد .

برای مثال موسسه عالی رتبه آلمان Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg ، هزینه های مربوط به دوره های کارشناسی ارشد غیر متوالی را از 2500 یورو در هر ترم برای یک کارشناسی ارشد هنر در مطالعات آمریکایی تا 5000 یورو در هر ترم برای کارشناسی ارشد پزشکی ( MME ) لیست می کند .

در سطح دکترا ، در تمام دانشگاه های آلمان حداقل یک دوره تحصیل رایگان است . همانطور که در تمام سطوح تحصیلی ، دانشجویان دکتری نیز نیاز است برای یک دوره سه ماهه حدود 250 یورو برای اداره و سایر موارد هزینه بپردازند .

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در آلمان

سرویس مبادلات ارزی آلمان ، که به عنوان DAAD شناخته شده است ، دانشجویان آلمانی یا بین المللی را برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان به صورت رایگان یا با هزینه ای بسیار ارزان تر حمایت می کند .

بورس تحصیلی DAAD برای تحصیل در آلمان به دانش آموزان آلمانی و بین المللی در همه سطوح ، و همچنین دانشگاهیان و محققان ارائه می شود . برای پیدا کردن بورسیه تحصیلی مناسب برای تحصیل در آلمان ، می توانید بر اساس کلمات کلیدی ، سطح تحصیلات ، کشور مبدا و موضوع جستجو کنید .

یکی دیگر از منابع مفید وزارت آموزش و تحقیقات فدرال یا BMBF است که میزبان یک سایت اختصاصی برای ارائه اطلاعات در مورد بورسیه تحصیلی برای تحصیل در آلمان است .

ارقام موجود در این مقاله حدودی هستند . مبلغی که پرداخت میک نید بسته به طول برنامه ، سطح تحصیلات ،ایالتی که در آن زندگی می کنید و اینکه آیا دانشگاه شما خصوصی یا عمومی است ، تغییر خواهد کرد .

این مقاله در ابتدا در دسامبر 2013 منتشر شد . اخیرا در آوریل 2018 به روز شده است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان با ما تماس بگیرید .

مترجم : امید کریمی

منبع : www.topuniversities.com

آخرین مطالب سایت

  • <