کار پاره وقت حین تحصیل در آمریکا ، شرایط ویزا

کار پاره وقت حین تحصیل در آمریکاهنگام تحصیل در خارج از کشور در آمریکا، ممکن است بخواهید برای جبران برخی از هزینه های زندگی خود کار پاره وقت انجام دهید یا در رشته تحصیلی خود تجربه کاری کسب کنید. در حالی که آمریکا برخی از سخت‌گیرانه ‌ترین قوانین مهاجرتی در جهان را دارد، دانشجویانی که برخی از انواع ویزا را دارند اجازه کار پاره وقت در شرایط خاص را خواهند داشت. با این حال، در جایی که ممکن است درآمد کمی به شما تعلق گیرد، به اندازه کافی برای پوشش هزینه های زندگی یا شهریه شما کافی نخواهد بود، بنابراین برای حمایت از خود در تمام مدت برنامه تحصیلی قبل از فارغ التحصیلی، به بودجه نیاز دارید. اجازه دهید تفکیک گزینه های کاری شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آمریکا نشان دهد که چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید.

آیا می توانم در حین تحصیل در آمریکا به صورت پاره وقت کار کنم؟

اینکه آیا در حین تکمیل تحصیلات خود اجازه کار در آمریکا را دارید یا خیر، به نوع ویزای دانشجویی شما بستگی دارد. به عنوان یک شهروند غیر آمریکایی، یکی از سه نوع ویزای زیر را خواهید داشت:

  • ویزای F-1
  • ویزای M-1
  • ویزای J-1

در برخی شرایط، دانشجویان ویزای F-1 و J-1 می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی و تا 40 ساعت در هفته در تعطیلات ترم در دانشگاه کار کنند.

دانشجویان ویزای M-1 مجاز به پذیرش استخدام در دانشگاه یا خارج از دانشگاه در تمام مدت برنامه تحصیلی خود نیستند.

ویزای F-1

دانشجویانی که در برنامه های تحصیلی تمام وقت در دانشگاه یا کالج آمریکایی ثبت نام می کنند به ویزای دانشجویی F-1 نیاز دارند.

دانشجویان ویزای F-1 نمی توانند هیچ نوع استخدام خارج از دانشگاه را در طول اولین سال تحصیل خود در خارج از کشور بپذیرند. پس از سال اول تحصیلی، می توانید تا 20 ساعت کار پاره وقت در طول ترم تحصیلی و حداکثر 40 روز در دوره های استراحت انجام دهید.

در شرایط خاص مشکلات مالی، خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ممکن است به دانشجویان F-1 مجوز کار در سال اول اعطا کند که آنها را قادر می سازد خارج از دانشگاه کار کنند. برای درخواست مجوز کار، باید ثابت کنید که نتوانسته ‌اید شغلی در محوطه دانشگاه پیدا کنید، و باید هزینه درخواستی 380 دلاری بپردازید. پردازش این مجوز ممکن است 90 روز طول بکشد و برای یک سال اعتبار دارد.

دو نوع استخدام در دانشگاه برای دانشجویان F-1 وجود دارد. دانشجویان ممکن است برای یک شرکت تجاری که با دانشگاه میزبان قرارداد دارد، یعنی در یک کتابفروشی، کافه یا فروشگاه در محوطه دانشگاه، یا با یک نهاد آموزشی که مستقیماً به دانشگاه وابسته است، کار کنند. به عنوان مثال، یک دانشجو ممکن است به عنوان دستیار پژوهشی با یک استاد کار کند یا شغلی را که بخشی از یک برنامه تحصیلی بورسیه، کمک هزینه تحصیلی یا دکترا است، انجام دهد.

در طول سال اول تحصیل، USCIS همچنین می‌تواند به دانشجویان F-1 اجازه دهد تا برنامه‌های آموزش عملی درسی (CPT) یا آموزش عملی اختیاری (OPT) را تا یک سال بدون بیش از 90 روز بیکاری در آن دوره تکمیل کنند. پس از اتمام اولین سال تحصیلی خود در یکی از مؤسسات آموزشی آمریکا، می توانید موقعیتی را در یک برنامه CPT یا OPT بدون مجوز صریح مهاجرت بپذیرید.

آموزش عملی درسی (CPT)

برنامه های CPT به عنوان بخشی از برنامه درسی برنامه تحصیلی شما یا هر نوع شغلی که صریحاً توسط مؤسسه میزبان شما تأیید و حمایت می شود، اشتغال ایجاد می کند. دو نوع آموزش CPT وجود دارد: در برنامه آکادمیک CPT، دانشجویان باید برای برآورده کردن الزامات برنامه تحصیلی خود، تجربه کاری عملی را که مستقیماً با رشته خود مرتبط است، انجام دهند، در حالی که تجربه کاری در CPT غیر الزامی ممکن است برای برآورده کردن شرایط اعتباری یک برنامه تحصیلی تکمیل شود، اما اجباری نیست.

دانش آموزانی که CPT را تکمیل می کنند باید یک بار اعتبار تمام وقت برای حفظ وضعیت ویزای خود داشته باشند.

آموزش عملی اختیاری (OPT)

دانشجویان ویزای F-1 ممکن است یک سال کار پاره وقت موقت را تکمیل کنند که مستقیماً با رشته تحصیلی اصلی آنها مرتبط است. شما می توانید برای یک سال OPT در هر سطح تحصیلی درخواست دهید، یعنی یک دانش آموز ممکن است یک سال OPT را در حین تکمیل تحصیلات لیسانس خود و دیگری را در حین تکمیل کارشناسی ارشد بگذراند. دانشجویان می توانند قبل از (پیش از اتمام) یا بعد از (پس از اتمام) اتمام برنامه تحصیلی خود برای OPT درخواست دهند.

شما می توانید تا 20 ساعت در هفته OPT را در طول ترم تحصیلی و حداکثر 40 ساعت در هفته را در تعطیلات ترم تکمیل کنید.

اگر در حال تکمیل تحصیل در رشته علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضیات (STEM) هستید، واجد شرایط هستید که طول برنامه OPT خود را از یک سال به 17 ماه افزایش دهید.

ویزای M-1

ویزای M-1 برای دانش آموزانی است که برنامه های حرفه ای را در آمریکا تکمیل می کنند. دانش‌آموزان M-1 مجاز به کار پاره وقت در حین تحصیل در یک موسسه آمریکایی نیستند.

با این حال، شما می توانید تا حداکثر شش ماه پس از اتمام برنامه تحصیلی خود، موقعیتی را بپذیرید که آموزش عملی مرتبط با رشته تحصیلی شما محسوب می شود. دانشجویان M-1 همچنین ممکن است واجد شرایط تکمیل برنامه های OPT باشند که بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی شما، طول آنها متفاوت است: برای هر چهار ماه مطالعه M-1، یک دانشجو مجاز به یک ماه OPT است. این به این معنی است که یک برنامه یک ساله به شما حق استفاده از حدود سه ماه OPT را می دهد. شما باید واجد شرایط بودن خود را برای یک برنامه OPT با موسسه میزبان خود بررسی کنید.

ویزای J-1

J-1 Vvsa برای دانش آموزانی است که برنامه های تبادل بازدید کننده مبتنی بر کار یا مطالعه را تکمیل می کنند. شرایط خاصی وجود دارد که در آن دانشجویان J-1 قادر به کار هستند.

دانش‌آموزان فقط در صورتی می‌توانند تا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی و تمام وقت در تعطیلات ترم کار کنند، فقط در صورتی که از وضعیت علمی خوبی برخوردار باشند و بار دوره کاملی داشته باشند. دانشجویان J-1 فقط می توانند در محوطه دانشگاه کار کنند، و تنها در موقعیت هایی که بخشی از یک برنامه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی یا دستیاری است، یعنی به عنوان دستیار پژوهشی.

مانند شرایط ویزای F-1، در موارد مشکلات اقتصادی ممکن است به دانشجو اجازه کار برای کار خارج از دانشگاه داده شود.

دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نیز پس از فارغ التحصیلی تا 18 یا 36 ماه واجد شرایط برنامه های آموزشی عملی هستند. دانش‌آموزان می‌توانند بدون تأیید USCIS برای این برنامه‌ها درخواست دهند و تنها به تأییدیه یک افسر مبادله در مؤسسه میزبان خود، گذرنامه معتبر و فرم مهاجرت تکمیل‌ شده DS-2019 نیاز دارند.

کارآموزی و سابقه کار

دانشجویان F-1 و J-1 می توانند در طول ترم تحصیلی تا 20 ساعت در هفته در موقعیت های داوطلبانه کار پاره وقت کنند و تحت شرایط خاص کارآموزی بدون حقوق را بپذیرند:

  • دوره کارآموزی باید مشابه آموزشی باشد که در یک محیط آموزشی به عنوان مثال توسط دانشگاه میزبان شما ارائه می شود
  • تجربه باید به نفع کارورز باشد نه کارفرما: یعنی کارفرما نباید از مزیت کارورز به عنوان “کار رایگان” استفاده کند و بیشتر بر ارائه آموزش و آموزش به آنها تمرکز کند.
  • نقش شما به عنوان یک کارآموز نباید جایگزین نقش یک کارمند حقوق بگیر شود
  • کارآموزی لزوماً منجر به شغل نمی شود
  • کارآموزی باید بدون حقوق باشد، مگر اینکه دانشجویان F-1 در حال تکمیل CPT یا OPT باشند و مجوز کار برای انجام این کار را داشته باشند، یا دانشجویان J-1 برای تکمیل آموزش آکادمیک حمایت مالی شوند.
  • دوره کارآموزی باید مستقیماً با رشته تحصیلی اصلی شما مرتبط باشد

جزئیات خاص و روش‌های درخواست مجوز کار (در صورت وجود)، پس از پذیرفته شدن در برنامه کارفرمای شما تأیید می‌شود.

دانشجویان M-1 مجاز به انجام موقعیت های کاری بدون دستمزد نیستند که صراحتاً بخشی از برنامه آموزشی تحصیلی آنها نیست.

چگونه می توانم کار پیدا کنم؟

از آنجایی که اکثر محدودیت‌های ویزا دانشجویان را ملزم به انجام کار پاره وقت در محوطه دانشگاه یا برنامه خاص می‌ کند، دانشجویان باید ابتدا به دنبال گزینه‌های شغلی با موسسه میزبان خود باشند. حتی اگر هیچ شغل خالی وجود نداشته باشد، یا ویزای شما به شما اجازه نمی دهد موقعیت های موجود را بپذیرید، خدمات دانشجویی می توانند به شما کمک کنند برای برنامه های آموزشی درخواست دهید و شما را در مسیر درست در یافتن دوره های کارآموزی و تجربه کاری مطابق با شرایط ویزای خود راهنمایی کنند.

شما هنوز هم می ‌توانید در خارج از کشور برای داوطلبان یا کارآموزی در رشته تحصیلی اصلی خود جستجو کنید، اما اغلب باید با دانشگاه خود برای تأیید در مرحله‌ای از روند درخواست ارتباط برقرار کنید. همه دانشگاه‌ها دارای دانشکده‌های مختلف با وب‌سایت‌ها و خدمات شغلی مجزا هستند و از دانشجویان اکیداً خواسته می‌شود که از تمام منابع دانشگاهی که در اختیارشان خواهد بود استفاده کنند.

دانشجویان F-1 که سال اول تحصیل خود را در دانشگاه میزبان خود به پایان رسانده اند، می توانند با استفاده از هر وب سایت یا آژانس جستجوی خارجی، شغل خود را جستجو کنند، درست مانند دانشجویان محلی.

منبع : www.hotcoursesabroad.com

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 1 Average: 5]