بورسیه تحصیلی استرالیا و شرایط اخذ آن

بورسیه تحصیلی استرالیااسترالیا همواره به عنوان سومین مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین المللی گزینه های جذابی از بورسیه تحصیلی استرالیا را ارائه می دهد . بیان مواردی چون این که استرالیا به چه دلایلی موفق به اخذ این رتبه شده است ، مواردی چون نظام آموزشی استرالیا ، امکان اقامت پس از تحصیل در استرالیا ، هزینه تحصیل در استرالیا کمتر نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان و … نیست . هدف ما آشنایی شما با انواع بورسیه تحصیلی استرالیا ونحوه درخواست برای آن ها جهت کاهش هزینه های تحصیل در استرالیا شما است .

برخی از افراد و علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور به دنبال تحصیل رایگان در استرالیا و یا هر کشور دیگری می باشند . خب چرا که نه !! اگر این امکان برقرار باشد بسیار عالی است . اما بگذارید آب پاکی را به روی دستان شما بریزیم !!!! امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود ندارد !!!! اما با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز درباره این مهم را به دست بیاورید .

اهمیت اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

با توجه به شرایط اقتصادی موجود بر جامعه و بالا رفتن ارزش و نرخ دلار نسبت به تومان ، هزینه تحصیل در خاررج از کشور بسیار بالا رفته است . اما استرالیا برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور انواع بورسیه ها ، فاندها ، هدایا و … گزینه های بیشماری را در نظر گرفته است ، که دانشجویان علاقه مند می توانند در صورت بهره مندی از آن ها ، هزینه تحصیل خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند !!!!!!!

هر کدام از موارد بورسیه تحصیلی استرالیا ، آپشن های خاص خود را دارند . برخی تمامی هزینه تحصیلی شما را پوشش می دهند ، برخی بخشی از هزینه تحصیل شما را پوشش می دهند ، برخی علاوه بر هزینه تحصیل ، هزینه زندگی در استرالیا شما را پوشش می دهند و ….

همانطور که در بالا گفته شد امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود ندارد ، اما شما می تواند با اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا این هزینه تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهید . اینجاست که اهمیت اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا مشخص می شود .

جهت اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا از کجا شروع کنیم ؟

نقطه شروع برای رسیدن به هر هدفی ، خود ما هستیم !! اگر مقاله را تا به اینجا به دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا درست به مانند هر کشور دیگری بسیار رقابتی  است !!! بنابراین شما باید از قبل خود را برای این رقابت آماده کرده باشید . شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه می بایست خود را برای این رقابت اماده کنیم ؟ جواب واضح است . سابقه تحصیلی ، انگیزه ، علاقه و مواردی از این دست .

اگربخواهیم به طور دقیق ترین بیان کنیم می بایست بگوییم معدل مقطع تحصیلی قبلی و ریزنمرات آن ، نمره مدرک زبان دانشجوی بین‌المللی غیر انگلیسی زبان ( سطح آیلتس و تافل ) ، مقالات تحقیقاتی و پژوهشی منتشر شده در مجلات علمی معتبر توسط متقاضی، شرکت در پروژه‌های علمی مختلف و …

علاوه بر موارد ذکر شده در شرایط اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا برخی دیگر از بورسیه ها مانند بورسیه های فول فاند که به نوعی تمامی هزیه های تحصیلی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهند ، شرایط و الزامات دیگری را نیز در سابقه و روزمه فرد مورد بررسی قرار داده و به آن ها امتیاز می دهند . مواردی چون  :

 • سابقه شرکت در برنامه ‌های فوق برنامه اختیاری
 • سابقه شرکت در رویدادهای آکادمیک مختلف
 • میزان فعالیت‌های در زمینه ‌های ورزشی و رویدادهای مرتبط با آن
 • تاثیرگذاری فرد بر جامعه
 • سابقه شرکت در انجمن های مختلف
 • شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی
 • و …

بله !!!! به همین سادگی ها نیز نیست ! اما اگر شما در موارد اصلی بالا علی الخصوص موارد الزامی چون معدل ، نمره زبان و … عالی باشید بدون شک شایسته اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا خواهید بود .

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا کدامند ؟

 • جهت اپلای یا ارائه درخواست پذیرش بورسیه های تحصیلی استرالیا در موسسه آموزشی مورد نظر متقاضی ( در صورتی که الزام به شروع تحصیل در آن موسسه وجود نداشته باشد ) بهتر است که حداقل از 6 تا 8 ماه قبل از زمان پذیرش مورد نظر برای اخذ بورسیه اقدام کنید . چرا که در صورت داشتن‌ زمان بیشتر ، مطمئن می شوید که کلیه شرایط اساسی + شرایط مازاد را برآورد خواهید کرد .
 • گاهی اوقات دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظر به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی و در مقطع کارشناسی شما را ملزم می کند که یک ترم و گاها یک سال از مدت تحصیل ‌تان در آن دانشگاه گذشته شده باشد تا اینکه بتوانید درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا را به آن ها ارائه دهید .
 • با توجه به شرایط پیش آمده در مورد زمان اقدام برای اخذ بورسیه ( یعنی : 1 – قبل از تحصیل 2 – هم زمان با آغاز تحصیل و 3 – گذشت یک سال پس از تحصیل ) ، شما می ‌بایست در مورد نوع بورسیه مد نظر از دانشگاه مقصدتان تحقیق کرده و با توجه به اینکه از نظر زمانی چگونه بورسیه اعطاء می‌گردد اطلاعات کسب کرده تا به موقع اقدام نمایید .
 • اطلاعا ت دیگری را که در مورد نو بورسیه باید به آن توجه داشته باشید مبلغ و همچنین نوع پوشش هزینه یا هزینه‌هایی از تحصیل و یا حتی شخصی و درمانی است
 • توجه داشته باشید که شما هیچ محدودیتی در در تعداد اپای برای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا ندارید ، بنابراین برای افزایش شانس خود ، صرفا به درخواست برای یک بورسیه بسنده نکرده و حتما برای بیش از یک بورسیه که از پس برآورده ساختن الزامات آن برمی آیید ، اپلای نمایید .
 • در صورتی که با تقاضای اخذ بورسیه شما موافقت شود ، مبلغ هزینه پوشش آن بر شهریه شما اعمال خواهد شد و در غیر این صورت ، با نشان دادن نامه و مدارک موافقت با بورسیه به دپارتمان(ها)ی مربوطه در دانشگاه ، اعمال بورسیه بر هزینه‌های تحصیل شما صورت خواهد گرفت .

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا کدامند ؟

نکته مورد توجه دیگری که وجود دارد این مساله است که اعطای بورسیه حال چه از نوع بورسیه کامل و چه از نوع بورسیه کمک هزینه ای در استرالیا ، بیشتر برای مقطع دکتری می باشد و پس از مقطع دکتری ، مقطع کارشناسی ارشد شانس بیشتری در این زمینه دارد و در واقع مقطع کارشناسی به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی شانس کمتری را در دست متقاضیان برای اخذ بورسیه قرار خواهد داد .

علاوه بر مورد یاد شده مواردی چون نیاز دانشگاه یا در دید کلی ‌تر نیاز بازار کار و دولت به آن رشته و تخصص نیز می ‌تواند در تعداد بورسیه‌ های ارائه شده تاثیرگذار باشد .

حال که با این موارد آشنا شدیم بهتر است به سراغ ریزه کاری ها برویم .

معدل و ریز نمرات

معدل شما در مقطع تحصیلی قبلی ( چه کارشناسی و چه ارشد ) و همچنین ریز نمرات آن به خصوص ریزنمرات در دروس مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر در اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا بسیار مهم است .

برای مثال علاقه مندان به ادامه تحصیلی در رشته های پزشکی در استرالیا ، طبیعتا به نمرات بالایی در دروس شیمی، زیست و ریاضیات نیاز خواهد داشت . برای کشور استرالیا در این راستا معدل پیشنهادی ما 17 یا در بدترین حالت 16.5 می‌باشد . هرچه شما معدل بالاتری از 17 داشته باشید ، شانستان هم برای اخذ بورسیه‌ های تحصیلی استرالیا بالاتر خواهد رفت .

نمره آیلتس و تافل بالا

یکی از معیارهای مهم چه در اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا و چه بورسیه تحصیلی استرالیا اثبات توانایی و تسلط به زبان انگلیسی برای دانشجویانی است که زبان مادری آن ها انگلیسی نمی باشد  . حال توصیه ما به شما برای برخورداری از شانس بالاتر برای اخذ بورسیه های تحصیلی ، داشتن مدرک آیلتس با نمره میانگین حداقل 7 یا 8 و یا معادل آن در دیگر آزمون‌های زبان معتبر در دانشگاه‌ های استرالیا .

تفاوت در اینجاست ، چرا که اکثر دانشگاه ‌های استرالیا برای پذیرش آیلتس 6.5 و حتی گاها 6 را آن هم بدون پذیرش مشروط قبول دارند ، اما زمانی که بحث بورسیه مطرح می شود ، می‌بینید که این قضیه می‌ تواند به طرز قابل توجهی متفاوت گردد . هرچه نمره آیلتس شما از 7 یا 8 بالاتر باشد شانس شما برای بورسیه‌های با مبلغ بالاتر ، بیشتر خواهد شد .

نمرات آزمون های GRE ، GMAT، Casper

برخی از این آزمون ها بدون در نظر گرفتن بحث بورسیه تحصیلی ، از سوی برخی دانشگاه‌ ها برای ارائه پذیرش اجباری هستند . مثلا آزمون GMAT در رشته‌های متعددی به خصوص برای رشته‌های MBA الزامی است . بنابراین موفقیت در این آزمون ها و داشتن مدرک آن ها نیز شما رایک قدم به اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا نزدیک تر می کند .

ارائه و چاپ مقالات تحقیقاتی و پژوهشی

این مورد برای تقاضای بورسیه های تحصیلی در استرالیا علاوه بر اجباری بودن در بیشتر دانشگاه‌های این کشور در مقطع ارشد و دکتری ، بسیار تاثیرگذار است به ویژه که اگر موارد ذکر شده در زمینه STEM (Sience , Technology , Engineering , Mathematics ) باشد . این نتایج تحقیقاتی و پژوهشی می‌تواند در قالب پروژه ، اثر منتشر شده ، مقاله ، کتاب و یا مجله چاپی و غیره باشد .

مسلما دستیابی به چنین مهمی بسیار زمان بر است ، بنابراین از همین حالا اقدام کنید .

سابقه کاری یا تجربه کارآموزی

مسلما داشتن سابقه کاری یا دیدن دوره کارآموزی برای مقطع دکتری و گاها مقطع کارشناسی ارشد ( برای برخی رشته‌ها مانند MBA ) به طور پیش‍فرض اجباری است .

اما تحت هر شرایطی داشتن سابقه کاری مرتبط و غیر مرتبط با رشته مورد نظر امتیاز بزرگی محسوب می شود .

افتخارات و رزومه ورزشی ، فرهنگی ، هنری ، علمی

ثبت اختراع ، کسب رتبه در جشنواره‌ها و المپیادهای علمی ، ورزشی در سطح جهانی یا حتی کارهایی ساده‌ تر مانند فعالیتی هنری ، اخذ مدال در مسابقات ورزشی و دستاوردهایی از این قبیل نیز تاثیر به سزایی در شانس شما برای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا را به دنبال خواهد داشت .

هرچند این موارد مستقیم به مسائل پیرامون علم و تحصیل مربوط نبوده ، اما نشان دهنده قدرت شخص برای موفقیت در هر زمینه ‌ی احتمالی بوده و در نتیجه تاثیر مثبتی برای شانس اخذ بورسیه تحصیلی در پی خواهد داشت .

فعالیت های اجتماعی

داشتن سابقه فعالیت های اجتماعی مخصوص داوطلبانه می ‌تواند شانس شما را برای اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا قوت ببخشد . یکی از مواردی که از داوطلب در پروسه اپلای برای بورسیه پرسیده می شود این که ” آیا شما سابقه فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی داشته اید ؟ آیا همچنان در این زمینه فعال هستید ؟ ” و …

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا و منابع آن ها

بورسیه های تحصیلی استرالیا منابع مختلفی دارند که از مهمترین آن ها می توان به مورا زیر اشاره کرد .

 1. دولتی
 2. موسسات خصوصی
 3. بورسیه های ایالتی

ضمنا اشاره به این مورد نیز خالی از لطف نیست که بیشترین بورسیه های تحصیلی استرالیا در مقطع دکتری ارائه شده و پس از آن مقطع کارشناسی ارشد در رتبه دوم و مقطع کارشناسی در رتبه سوم قرار دارد . بنابرین رقابت بر سر اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار بیشتر از سایر مقاطع است .

کمک هزینه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی

(Australia Awards Scholarships (AAS

این بورس تحصیلی متعلق به دانشجویان تمام مقاطع ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری ) از کشورهای منتخب در منطقه آسیا-اقیانوس آرام ، آفریقا و خاورمیانه است .

Endeavour Postgraduate Scholarships for International Students

شامل طیف وسیعی از بورس تحصیلی بین المللی مبتنی بر شایستگی برای تحصیل در استرالیا است . که توسط دولت استرالیا تامین می شود و در دسترس دانشجویان مقاطع postgraduate از منطقه آسیا-اقیانوس آرام ، خاور میانه ، اروپا و آمریکا قرار دارد .

(Research Training Program (RTP

بورسیه مقاطع postgraduate استرالیا برای دانشجوبان داخلی و بین المللی برای تحصیل در مقاطع تحقیقاتی دانشگاه های استرالیا .

بورس تحصیلی دانشگاه های استرالیا برای دانشجویان بین المللی

بورسیه تحصیلی استرالیا دانشجویان بین المللی دانشگاه کاتولیک استرالیا

بورس تحصیلی برای شروع به تحصیل دانشجویان بین المللی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی براساس شایستگی تحصیلی آن ها .

دانشگاه ملی استرالیا

بورسیه های تحصیلی استرالیا مختلف برای دانشجویان بین المللی در تمام سطوح تحصیلی در دانشگاه ANU وجود دارد که می توانید با استفاده از ابزار جستجو در سایت دانشگاه پیدا کنید .

بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه آدلاید ( ASI )

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترای دانشگاه آدلاید .

بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه Curtin

بورس تحصیلی بین المللی برای دانشجویان برنامه های کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه کرتین در پرت .

دانشگاه دیکین

ابزار جستجو برای پیدا کردن بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه دیکین در ملبورن وجود دارد .

(Flinders International Postgraduate Research Scholarships (FIPRS

بورس تحصیلی استرالیا برای تحصیل در دانشگاه فلیندرز در آدلاید می باشد . بر اساس شایستگی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اختصاص می یابد .

بورسیه تحصیلی استرالیا (La Trobe Academic Excellence Scholarships (AES

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه لاتروب در ملبورن است . برای دانشجویانی که از خارج از استرالیا یا نیوزیلند هستند و در هر دوره undergraduate یا postgraduate ثبت نام کرده اند ، برقرار می باشد . مدت زمان بورس تحصیلی حداکثر دو ترم است .

Macquarie Vice-Chancellor’s International Scholarships

بورس تحصیلی هزینه تحصیلی برای دانشجویان برجسته بین المللی برای تحصیل در استرالیا در دانشگاه مکواری در سیدنی است . برای دانشجویان اروپایی ، کشورهای ASEAN ، مغولستان ، استرالیا یا نیوزیلند در دسترس نیست .

(Melbourne Research Scholarships (MRS

بورس تحصیلی برای دانشجویان داخلی و بین المللی که مشغول به تحصیل در دانشگاه ملبورن در مقطع Postgraduate می باشند .

Monash University International Scholarships for Excellence

بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی برای دانشجویان بین المللی مقطع undergraduate و graduate برای تحصیل در استرالیا در دانشگاه موناش در ملبورن .

Rotary Peace Fellowships

این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل در یکی از مراکز صلح روتاری (مانند دانشگاه کوئینزلند استرالیا) اهدا می شود .

University of Sydney International Scholarships

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی در دانشگاه سیدنی در دسترس است . همچنین بورس تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارد .

(University of Newcastle Postgraduate Research Scholarships (UNIPRS

بورس تحصیلی استرالیا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در استرالیا در دانشگاه نیوکاسل .

بورسیه تحصیلی استرالیا University of Southern Queensland (USQ) Greater China International Student Bursary

پنج بورسیه تحصیلی با ارزش AU$5,000 برای دانشجویان دوره undergraduate یا postgraduate از سرزمین اصلی چین ، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان در دسترس است .

(University of Sydney International Scholarship (USydIS

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برنامه های تحقیقاتی (کارشناسی ارشد یا دکتری) در دانشگاه سیدنی .

University of Western Australia International Postgraduate Research Scholarships

بورس تحصیلی پژوهشی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای تحصیل در استرالیا در دانشگاه استرالیای غربی . این بورسیه ، هزینه های تحصیلی ، بودجه دو هفته ای برای هزینه های زندگی و بیمه درمانی را شامل می شود .

UTS International Undergraduate Full Tuition Scholarship

UTS هر هزینه دریافتی از دانشجو برای مدرک کارشناسی تایید شده برای مدت تحصیل پرداخت می کند . بورس تحصیلی برای تعداد استاندارد جلسات مورد نیاز برای تکمیل دوره تحصیلی دانشجو بر اساس بار تحصیلی تمام وقت ادامه دارد . همچنین یک بورس تحصیلی معادل تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارد .

Victoria University International Scholarships

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی ، مانند VU International Postgraduate Research Scholarship .

دیگر بورسیه تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی

International Water Centre Scholarships for International Students

بورس تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی که در کارشناسی ارشد در برنامه مدیریت یکپارچه آب در دانشگاه کوئینزلند در بریزبن مشغول به تحصیل هستند .

مترجم : امید کریمی

منبع : www.topuniversities.com

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 41 Average: 5]