هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیاهزینه تحصیل در استرالیا برای دانشجویان شامل شهریه دانشگاه ، بیمه دانشجویی ، خوابگاه و …می باشد . این هزینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارند که در ادامه برخی از آن ها را ذکر می کنیم .

 •  رشته تحصیلی

در بین رشته های تحصیلی بالاترین هزینه مرتبط با رشته های پزشکی و دندانپزشکی و سالانه حدود 65 تا 70 هزار دلار است .

 • مدت زمان تحصیل

مسلما هزینه دوره های کارشناسی و دکترا به دلیل طول دوره آنها بیشتر از هزینه دوره کارشناسی ارشد می باشد .

 • دانشگاه مقصد

دانشگاه های برتر و گروه هشت شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارند . برای مثال رشته مهندسی در دانشگاه های گروه هشت سالانه 38 تا 43 هزار دلار استرالیاست در حالی که در سایر دانشگاه ها حدود 30 هزار دلار می باشد .

 •  ایالت محل تحصیل

هزینه زندگی در ایالات مختلف کمی متفاوت است حتی در مناطق مختلف یک ایالت نیز این تفاوت وجود دارد . برای مثال هزینه های زندگی در سیدنی بیشتر و در آدلاید کمتر است .

 •  الگوی زندگی

نوع خوابگاه ، نوع پوشاک ، تغذیه ، تفریح و…در میزان هزینه زندگی تاثیر بسیار زیادی دارد .

 • مجرد یا متاهل بودن

 • هزینه های جانبی مانند دوره زبان

در صورت عدم اخذ پذیرش کامل از دانشگاه به دلیل پایین بودن نمره زبان دانشجو می بایست دوره های زبان را در استرالیا گذرانده که این خود هزینه ای در پی خواهد داشت .

شهریه

هزینه تحصیل در استرالیا

شهریه مدارس ابتدایی دولتی سالانه 8000 دلار استرالیا می باشد .

شهریه دبیرستان های دولتی قبل از سال ده دبیرستان سالانه 17000 دلار استرالیا و برای سال یازده و دوازده سالانه 20000 دلار استرالیا ست .

شهریه مدارس خصوصی متفاوت و بین 25000 تا 60000 دلار استرالیا در سال و پیش دانشگاهی که طول دوره آن بین یک تا یک و نیم سال است حدود 25000 تا 30000 دلار استرالیا در سال است .

شهریه دانشگاه ها بسته به نوع رشته و دانشگاه بین 24000 تا 43000 دلار استرالیاست . البته در مورد پزشکی و دندانپزشکی این مبلغ بین 65 تا 70 هزار دلار استرالیا می باشد .

رشته های علوم انسانی معمولا ارزانتر و بین 24 هزار تا 28 هزار دلار استرالیا در سال است و رشته های هنر ، معماری و مهندسی بین 28 هزار تا 44 هزار دلار می باشد .

برای دانشجویان بین المللی داشتن نمره زبان از الزامات تحصیل در استرالیا می باشد . ممکن است بنا به دلایلی دانشجویان نتوانند نمره مورد نظر دانشگاه را بگیرند . در این صورت پذیرش مشروط دریافت کرده و باید دوره های زبان دانشگاه را بگذرانند که هزینه آن هفته ای 300$ تا 400$ دلار استرالیاست .

اگر تصمیم به تحصیل در استرالیا دارید ، باید شهریه هر ترم را قبل از شروع ترم پرداخت کنید . علاوه بر این برخی موسسات آموزشی هزینه های دیگری مثل : کتابخانه ، آزمایشگاه ، امکانات ورزشی و گردشگری و غیره نیز دریافت می کنند .

بیمه دانشجویی

معتبرترین شرکتهای بیمه و مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا عبارتند از :

 • Nib
 • Bupa
 • Allianz
 • Medibank

تمامی این شرکت ها ، بیمه با پوشش های درمانی متنوع ارائه می دهند اما شرط کافی برای ویزای دانشجویی بیمه استاندارد است . این بیمه ویزیت پزشک ، دارو و هزینه های بیمارستان را طبق تعرفه بیمه پوشش می دهد . هزینه های مانند مراقبت های دوران بارداری ، زایمان ، دندانپزشکی ، عینک ، جراحی های زیبایی و…شامل بیمه استاندارد نمی باشند .

مسلما هزینه بیمه در شرکت های مختلف با یکدیگر متفاوت است :

 •  دانشجو مجرد سالی 500 تا 560 دلار استرالیا
 • دانشجو متاهل سالی 2900 تا 3900 دلار استرالیا
 • دانشجویی که همسر و فرزند دارد سالی 5200 تا 6300 دلار استرالیا

خوابگاه

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه هفتگی خوابگاه های دانشگاه بین 270 تا 370 دلار استرلیا می باشد و این مقدار به نوع خوابگاه و دانشگاه بستگی دارد .

homestay یا زندگی با خانواده های استرالیایی بسته به اینکه با غذا باشد یا بدون غذا حدودا هفته ای بین 250 تا 350 دلار استرالیاست .

اجاره شخصی نیز به نوع ساختمان ، منطقه و شهر محل اقامت بستگی دارد . به طور مثال هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه به صورت هفته ای بین 250 تا 400 دلار استرالیاست . البته دانشجویان برای کاهش این هزینه به صورت دو الی سه نفری این آپارتمان ها را اجاره می کنند .

هزینه تغذیه

به طور متوسط هزینه تغذیه بین 100 تا 150 دلار استرالیاست .

هزینه وسایل نقلیه

وضعیت وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار درون شهری در استرالیا بسیار خوب و هزینه آن نیز مقرون به صرفه است . بسته به مسافت ، جا به جایی بین یک تا سه دلار هزینه دارد . البته دانشجویان می توانند از کارتهای مخصوص با تخفیف ویژه دانشجویی نیز استفاده کنند .

تلفن و اینترنت

دانشجویان اغلب برای مطالعه و امور درسی خود از اینترنت دانشگاه استفاده می کنند و برای گوشی همراه نیز معمولا از سیم کارت های Prepaid استفاده می شود .

این سیم کارتها به صورت اعتباری بوده و شرکتهای مختلفی مانند Lebara, Vodafone, Optus, Hello mobile, TPG پلان های متنوع با قیمتهای متفاوتی ارائه می دهند . برای مثال پلنی با تعداد نامحدود تماس تلفن و پیامک داخل کشوری همراه با 5 گیگ اینترنت ماهانه حدود 30 دلار استرالیا در ماه هزینه می برد .

گاز و برق

در صورت شخصی بودن محل اجاره هزینه گاز و برق مصرفی نیز بر عهده دانشجو و حدود ماهانه 150 دلار استرالیا می باشد .

ورزش و تفریحات

برخی امکانات ورزشی – تفریحی مانند سالن های ورزشی، استخر و… در دانشگاه ها برای دانشجویان به صورت رایگان یا با هزینه بسیار اندک وجود دارد .

 • هزینه بلیت سینما حدود 18 تا 20 دلار است .
 • هزینه رستوران بسته به نوع آن متفاوت است :
  فست فود از 3 تا 15 دلار
  هزینه رستوران های خوب نیز نفری 30 تا 50 دلار و رستورانهای ممتاز تا نفری 100 دلار

حداقل هزینه زندگی در استرالیا

طبق محاسبات اداره مهاجرت استرالیا حداقل هزینه زندگی برای تایید حمایت مالی جهت صدور ویزای دانشجویی به شرح زیر می باشد :

دانشجو : 20 هزار دلار برای یک سال

همسر دانشجو : 7 هزار دلار برای یک سال

فرزند دانشجو : 4 هزار دلار برای یک سال

با وجود اینکه استرالیا یکی از بالاترین استانداردهای سطح زندگی را داراست ، زندگی در استرالیا هنوز به صرفه و برای دانشجویان بین المللی معمولا حدود 300 دلار در هفته می شود که بسته به نحوه زندگی و محل زندگی این مبلغ کمی متفاوت است .

اجازه کار با ویزای دانشجویی استرالیا به مدت 20 ساعت در هفته در طول مدت تحصیل این امکان را به دانشجویان می دهد که بتوانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند .

البته ناگفته نماند که وجود بورس های مختلف تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، ارشد ، ارشد تحقیقاتی و دکتری نیز کمک بسیار خوبی به دانشجویان ممتاز است .

مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با آمریکا ، کانادا و نیوزیلند

هزینه تحصیل در استرالیا و تحصیل در نیوزلند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدودا یکسان می باشد ، اما هزینه تحصیل در مقطع دکتری در نیوزیلند خیلی پایین تر و حدود سالانه 5000 دلار نیوزلند است . در واقع دولت نیوزیلند به نوعی برای این مقطع تحصیلی بورس قائل شده است .

هزینه تحصیل در کانادا نیز در مقایسه با هزینه تحصیل در استرالیا و آمریکا کمی پایین تر است .

مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با کشور آمریکا کمی مشکل است زیرا هزینه ها در آمریکا با تنوع زیاد در سبک زندگی ، محدوده و بافت شهری ایالت های مختلفش بسیار متفاوت است .

در مجموع تحصیل در استرالیا با توجه به کیفیت زندگی و استانداردهای آموزشی بالای دانشگاه های آن هزینه معقولی دارد و همین امر باعث می شود دانشجویان بسیاری استرالیا را مقصد خود قرار دهند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تحصیل در استرالیا و اخذ مشاوره تحصیلی با ما تماس گرفته یا فرم مشاوره تحصیلی را تکمیل نمائید .

آخرین مطالب سایت

 • مقصد تحصیلی جذاب