STEM چیست ؟

STEM چیست ؟نگاهی به راهنمای جامع ما در مورد موضوعات STEM و زمینه های مرتبط بیندازید. با آنچه در دسترس است و آینده شغلی چگونه است آشنا شوید.

فیلدهای STEM چیست؟

شما بدون شک نام اختصاری STEM را در زمینه موضوعات و مشاغل دانشگاهی شنیده و دیده اید. شاید به نظر می رسد که یک اصطلاح بی شکل است که طیف گسترده ای از موضوعات و شرایط را در بر می گیرد که شما کاملاً در مورد آنها مطمئن نیستید. شاید شنیده باشید که نتایج فارغ التحصیلان برای دانشجویان STEM به ویژه مثبت است، اما مطمئن نیستید که این به چه معناست یا چرا. ما نگاهی جامع به این زمینه و آنچه برای شما ارائه می شود انداخته ایم.

STEM

اصطلاح STEM برای ارجاع به زمینه ها و موضوعات در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات استفاده می شود. یکی از پیشرفت‌های کلیدی در سال‌های اخیر، ادغام این رشته‌ها در یک برنامه درسی جامع بوده است که هدف آن ارائه آموزش بین‌رشته‌ای به دانش‌آموزان مبتنی بر مهارت‌ها و متمرکز بر صنعت است.

جایی که در گذشته، موضوعات ممکن است به صورت جداگانه تدریس می ‌شدند، سرعت توسعه فناوری و نوآوری مستلزم درک تکمیلی چنین رشته‌هایی است. بنابراین، در حالی که ممکن است برای مدرک کارشناسی مهندسی یا فیزیک ثبت نام کنید، در محیطی یاد خواهید گرفت که در آن دانش بسیاری از رشته ها در دوره تحصیلی شما گنجانده شده است.

STEM

همچنان تقاضای زیادی برای فارغ التحصیلان با مهارت های STEM در بخش های متعدد و کمبود در تعداد فارغ التحصیلان وجود دارد. یکی از محرک های اولیه برای اشتغال پذیری فارغ التحصیلان STEM، قابلیت انتقال مهارت ها و کاربرد عملی آنها است.

علاوه بر این، نیاز به تخصص فنی و مهارت های بسیار تخصصی، فارغ التحصیلان STEM را در موقعیت خوبی قرار می دهد. با پیشرفت های روزافزون در بخش های مختلف، دامنه چنین دانشی همچنان در حال رشد است. در واقع، بسیاری از مشاغل در زمینه های STEM به تازگی توسعه و طراحی شده اند.

مدارک STEM چیست؟

مهم است که به یاد داشته باشید که STEM یک umbrella term است که همه موضوعاتی را که تحت آن اصطلاحات گسترده قرار می گیرند را پوشش می دهد. این می تواند همه چیز باشد، از شیمی و مهندسی هوافضا گرفته تا معماری و علوم کامپیوتر. وجه مشترک، تاکید بر توسعه مهارت های تحلیلی، فنی و حل مسئله است که با دقت و همچنین توجه به جزئیات مرتبط است.

در موارد خاص، مدارک تحصیلی در زمینه های مختلفی قابل اجرا هستند و یافتن یک مهندس کار برای یک شرکت سرمایه گذاری یا یک دانشمند کامپیوتر که در تحقیقات پزشکی کار می کند، غیرعادی نیست. برخی از مدارک و دوره های متداول STEM که ممکن است با آنها آشنایی داشته باشید، مدرک لیسانس علوم در زمینه های مختلف از زیست شناسی تا فیزیک، مدرک لیسانس فناوری، مدرک کارشناسی مهندسی و برجسته ترین آنها، لیسانس پزشکی است.

یکی از ویژگی های مهم دوره های STEM و برنامه درسی مرتبط با آن، تأکید بر یادگیری و دانش عملی است. این شامل پیاده سازی و آزمایش تئوری در یک محیط واقعی، با سناریوها و آزمایش ها است. این می تواند به شکل همه چیز باشد، از آزمایش آزمایشگاهی عناصر مهندسی تا تشخیص پزشکی. هدف این است که اطمینان حاصل شود که وقتی با موقعیت‌ها یا چالش‌های مشابه در یک محیط حرفه ‌ای مواجه می‌شوید، به خوبی با دانش لازم آشنا هستید.

مشاغل STEM چگونه هستند؟

تقاضا برای فارغ التحصیلان STEM در دهه گذشته به رشد و توسعه ادامه داده است. همچنین تعداد دانشجویانی که مدارک STEM را دنبال می‌کنند افزایش یافته است، از جمله افزایش 13 درصدی در دانشجویان علوم کامپیوتر و افزایش 12.2 درصدی در دانشجویانی که در رشته‌های علوم زیستی تحصیل می‌کنند از سال 2013.

با این حال، با وجود این رشد، بسیاری از سازمان‌ها و کسب‌وکارها گزارش داده‌اند که برای استخدام نامزدهای ماهر مناسب برای برخی نقش‌ها تلاش می‌کنند، به این معنی که مطالعه یک موضوع تخصصی STEM می‌تواند چشم‌انداز شغلی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. در حال حاضر تخمین زده می شود که نزدیک به 200000 موقعیت پر نشده تنها در انگلستان وجود دارد که نشان دهنده شکاف مهارت های موجود است. با رشد مستمر مشاغل مرتبط با STEM، محاسبه شده است که از هر چهار موقعیت شغلی در بریتانیا، یک مورد نیاز به مجموعه مهارت های STEM دارد.

STEM

به یاد داشته باشید که مهارت های STEM تنها در آنچه که به طور سنتی به عنوان زمینه های STEM مانند پزشکی و مهندسی در نظر گرفته می شود، مورد تقاضا نیست. جالب است که مدارک و صلاحیت های STEM در مشاغل و زمینه های غیر STEM مطلوب هستند. بخش های مالی، تجاری، آموزشی و دولتی نیز حوزه هایی هستند که گزینه های شغلی را ارائه می دهند و برای مهارت های فارغ التحصیلان STEM ارزش قائل هستند.

در واقع، تحقیقات نشان داده است که درآمد در زمینه‌های غیر STEM برای افرادی که دارای مهارت‌های STEM هستند بیشتر از کسانی است که سایر مدارک را در دانشگاه به پایان رسانده‌اند. علاوه بر این، 50 درصد از فارغ التحصیلان STEM در زمینه های مرتبط با STEM کار نمی کنند. این امر به ویژه در مورد فارغ التحصیلان مهندسی که تقریباً یک چهارم آنها در موقعیت های تجاری، مدیریتی و مالی قرار دارند، صادق است.

با توجه به اینکه اقتصادهای سراسر جهان به طور فزاینده ای تحت حمایت و تمرکز بر علم و فناوری هستند، چشم انداز اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته های STEM همچنان مطلوب است. تخمین زده می شود که در ده سال بین سال های 2010 تا 2020 بیش از دو میلیون شغل در زمینه های STEM ایجاد شده است که علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و مهندسی پیشرو هستند.

برخی از کشورهای جهان از جمله آمریکا، استرالیا، کانادا و بریتانیا همگی استخدام مهارت های STEM و توسعه این بخش را از نظر اقتصادی در اولویت قرار داده اند. برای در نظر گرفتن این موضوع در 30 سال گذشته، اشتغال تنها در زمینه های مرتبط با STEM بیش از 79 درصد رشد داشته است. پتانسیل درآمد برای دانشجویان نیز بسته به سطح مدرک تحصیلی تکمیل شده افزایش می یابد، به طوری که افرادی که دارای مدارک پیشرفته هستند دارای حقوق بالاتری هستند.

برترین موضوعات STEM کدامند؟

با افزایش سال به سال تعداد دانشجویانی که مدارک مرتبط با STEM را دنبال می‌کنند، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که محبوب‌ترین حوزه‌های موضوعی چیست و چه ارتباطی بین این انتخاب‌ها و قابلیت استخدام وجود دارد. بهترین انتخاب برای دانشجویان بین المللی، رشته های بهداشت و پزشکی، به ویژه دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و پزشکی است.

جالب توجه است که این نیز ثابت می کند که موفق ترین نتایج را برای فارغ التحصیلانی دارد که نرخ اشتغال 99 درصد را نشان می دهند. مهندسی همچنین توجه دانشجویان را به خود جلب می کند و به عنوان دومین مدرک تحصیلی STEM محبوب است، با تخصص های مهندسی عمران، مکانیک و هوافضا که در بالای لیست اولویت برای دانشجویان قرار دارد. چشم انداز شغلی در این زمینه با افرادی که دارای مدرک مهندسی هستند نیز با نرخ اشتغال 86 درصد قوی است.

STEM

موضوع دیگری که رشد نشان داده است، حوزه علمی کاربردی و محض است. مدارک تحصیلی در زیست شناسی، علوم محیطی و علوم ورزشی در صدر مقیاس های محبوبیت هستند، با مدارک علوم زیستی تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان زن STEM را تشکیل می دهند. در واقع، از سال 2013، علوم زیستی شاهد افزایش تعداد دانشجویان دختری است که دروس STEM را دنبال می کنند.

اگرچه مدارک تحصیلی علوم زیستی رایج است، اما نتایج شغلی متوسط تری را ارائه می دهد و 65 درصد از فارغ التحصیلان جدید بلافاصله پس از فارغ التحصیلی کار پیدا می کنند. جای تعجب نیست که با توسعه سریع فناوری در محاسبات و زیرساخت های مرتبط، مدارک تحصیلی در علوم کامپیوتر شاهد افزایش ثبت نام بوده اند، به طوری که دانشجویان در درجه اول بر مهندسی نرم افزار، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر محض تمرکز می کنند. این گزینه نسبتاً خوبی است زیرا 82 درصد از فارغ التحصیلان با مدرک در این زمینه بلافاصله پس از فارغ التحصیلی کار پیدا می کنند.

برای مطالعه STEM به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اگر روی ثبت نام برای مدرک مرتبط با STEM تمرکز دارید، چند چیز وجود دارد که باید داشته باشید. اولاً ناگفته نماند که نشان دادن توانایی تحصیلی مورد نیاز در ریاضیات و علوم (فیزیک و زندگی) یک پیش نیاز است. علاوه بر این، سطح خوب زبان انگلیسی نوشتاری و گفتاری بسیار مهم است.

این ممکن است به این معنی باشد که شما باید نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل را به عنوان مدرک ارائه دهید. برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های بریجینگ یا پایه را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد هم در دروس انگلیسی و هم در موضوعات عمومی STEM پایه‌های لازم را دریافت کنید تا از نظر آکادمیک برای تحصیل در مقطع تحصیلی آماده باشید.

منبع : www.hotcoursesabroad.com

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 3 Average: 4.7]