هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیاایتالیا یک مقصد عالی برای ادامه تحصیلات در خارج از کشور است و به طرز شگفت آوری ، هزینه تحصیل در ایتالیا مناسب است . شما می توانید با تحصیل در ایتالیا و صرف هزینه ای معقول ، تحصیلات عالی را در یکی از مشهورترین دانشگاه های جهان بدست آورید و همچنین برخی از معروف ترین جاذبه های تاریخی و فرهنگی را مشاهده کنید . در اینجا برخی از اطلاعات دقیق درباره هزینه دانشجویان در ایتالیا برای شما آورده شده است .

هزینه شهریه دانشگاه های ایتالیا

شهریه در دانشگاه های دولتی

دانشگاه های دولتی ایتالیا هزینه تحصیل خود را با توجه به مقطع تحصیلی و برنامه تحصیلی تعیین می کنند . شهریه ها بین 1500 تا 4000 یورو می باشد .

در بیشتر موسسات ، دانشجویان اتحادیه اروپا نسبت به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه کمتری پرداخت می کنند و برخی از دانشگاه های دولتی ایتالیا بر اساس درآمد والدین دانشجویان هزینه تحصیل در ایتالیا را تعیین می کنند .

شهریه در دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولا شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می کنند و در اکثر آن ها شهریه دانشجویان اروپایی و غیر اتحادیه اروپا یکسان است .

متوسط شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا بین 6000 تا 20000 یورو در سال متغیر است .

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا ، بخشی جدا نشدنی از هزینه تحصیل در ایتالیا است . هزینه های کلی زندگی دانشجویان ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه می باشد که شامل مواردی از قبیل : اقامت ، هزینه های غذا ، حمل و نقل عمومی ، مسافرت های محلی و / یا سرگرمی می باشد .

در مقایسه با بقیه شهرهای ایتالیا ، رم کمی گرانتر است . هزینه های متوسط ماهانه دانشجویان در این شهرهای دانشجویی در ایتالیا را بررسی کنید :

 • بولونیا : حدود 600 – 700 یورو در ماه
 • فلورانس : حدود 700- 800 یورو در ماه
 • میلان و رم : بین 700 و 1000 یورو در ماه

اقامت یا خوابگاه

از مجموع هزینه هایی که دانشجویان عضو اتحادیه اروپا به عنوان هزینه تحصیل در ایتالیا متحمل می شوند معمولا 35 % متعلق به خوابگاه ، 9٪ در حمل و نقل و حدود 12٪ مربوط به شهریه می باشد . نرخ اقامت در ایتالیا در محدوده بین 250 تا 350 یورو در ماه است .

بسته به نوع محل اقامت قیمت ها متفاوت می باشد . به موارد زیر دقت کنید .

 • دانشجویانی که تنها زندگی می کنند : 400 یورو در ماه
 • دانشجویانی که در محل خوابگاه دانشجویی زندگی می کنند : 250-300 یورو در ماه
 • دانشجویان که با همسر / فرزند (فرزندان) زندگی می کنند : حدود 600 یورو در ماه .

هزینه تحصیل در ایتالیا

درصد کمی از دانشجویان بین المللی حدود 2% در student halls زندگی می کنند و مابقی گزینه های دیگری را انتخاب می کنند . صرف نظر از جایی که آنها برای زندگی انتخاب می کنند ، 75 درصد از دانشجویان از مسکن خود بسیار راضی هستند که بالاتر از میانگین 60 درصد است .

هزینه غذا

در ایتالیا ، خرید مواد غذایی از سوپر مارکت ها گران نیست و شما به طور متوسط صرف 200 یورو در ماه برای این منظور هزینه می کنید . Lidl، Penny Market یا Esselunga در ایتالیا به داشتن کمترین قیمت ها معروف هستند .

در رستوران های ایتالیایی ، ناهار یا شام با antipasto شروع می شود که البته شامل انواع گوشت های سرد ، غذاهای دریایی و بشقاب سبزیجات با قیمت های بین 8 تا 15 یورو می باشد .

در رستوران های متوسط ، انواع پاستا بین 6 تا 12 یورو هستند ، در حالی که غذاهای اصلی ماهی یا گوشت معمولا بین 8 تا 16 یورو هزینه بردار خواهند بود .

شما باید از جزئیات مهم هزینه تحصیل در ایتالیا آگاه باشید : هر رستوران ایتالیایی برای نان و تدارکات از شما هزینه دریافت خواهند کرد . این هزینه معمولا در حدود 1 تا 2.5 یورو برای هر نفر متفاوت خواهد بود .

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه حمل و نقل

حمل و نقل عمومی ساده ترین و راحت ترین روش برای جا به جایی در ایتالیا می باشد .

یک بلیط ماهانه اتوبوس / تراموا / مترو برای دانشجویان ، بسته به شهر ، بین 25 تا 35 یورو در ماه است .

شبکه حمل و نقل ریلی در ایتالیا سریع و بسیار عالی است ، بنابراین بازدید از شهرهای دیگر ایتالیا قطعا گزینه ای بسیار عالی است . کرایه ها از حدود 20 یورو شروع می شوند ، اما اگر ار قبل بلیط رزرو کنید ، می توانید تا 70٪ تخفیف دریافت کنید .

در میلان و دیگر شهرهای ایتالیا ، شما می توانید دوچرخه را به صورت روزانه 2.5 یورو یا هفتگی 6 یورو اجاره کنید .

سایر هزینه ها

 • هزینه های ماهانه برای صورتحساب تلفن و سایر هزینه های خدماتی می تواند به 140 یورو برسد .
 • فعالیت های سرگرمی و اجتماعی می تواند هفته ای 30-40 یورو به هزینه تحصیل در ایتالیا شما اضافه کند .
 • کتاب ها و سایر لوازم آموزشی و مواد آموزشی باید حدود 40 تا 50 یورو در ماه هزینه داشته باشند .

هم اکنون که شما مشغول مطالعه این مقاله هستید هزینه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا ( اپلیکیشن ویزا ) 50 یورو می باشد . در لینک زیر اطلاعات بیشتری در این رابطه را می توانید مطالعه کنید .

درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی

بورسیه های تحصیلی و فرصت های مالی

جهت کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا ، بورسیه های تحصیلی متعددی توسط دولت ایتالیا در سطح ملی و منطقه ای و دانشگاه های ایتالیا ارائه می شود .

نمونه ای از بورسیه هایی که می توانید برای آن ها درخواست بدهید عبارتند از :

 • بورس تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی – برای تمام سطوح و برای معلمان ایتالیایی به عنوان زبان دوم . دوره این بورسیه تحصیلی می تواند سه ، شش یا نه ماهه باشد .
 • بعضی از دانشگاه های ایتالیایی مانند Politecnico di Milano ، دانشگاه Padova ، دانشگاه Bocconi ، دانشگاه بولونیا ، بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که معمولا مبلغی مابین 5000 تا 12000 یورو در سال است .
 • و …

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحات دانشگاه های ایتالیا در وب سایت ما مرجعه فرمایید .

مترجم : امید کریمی

منبع : www.mastersportal.com

آخرین مطالب وب سایت