اقامت ترکیه2018-09-10T13:30:01+04:30

اقامت ترکیهچرا اقامت ترکیه ؟

در سالهای اخیر تقاضای اخذ اقامت ترکیه در بین ایرانیان افزایش چشمگیری داشته که دلایل متفاوتی را می توان برای این افزایش مطرح کرد :

  • طبیعت زیبا
  • تشابه فرهنگی
  • نزدیکی به ایران
  • امکان تحصیل ارزان در دانشگاه های ترکیه
  • تسهیلات و سهولت اخذ ویزای سایر کشورها اروپایی و امریکا
  • تجارت آزاد وبه دور از تحریم
  • افتتاح حسابهای بین المللی بانکی
  • دریافت تسهیلات بانکی جهت خرید مستغلات با بهره پایین

انواع اقامت ترکیه

1- خرید ملک و اقامت ترکیه

بنا بر قانون شماره 6458 که در تاریخ 11.04.2013 در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت ترکیه برای دو سال را دریافت و سپس برای سه سال تمدید کنند . نهایتا نیز بعد از پنج سال این اقامت دائم قابل تبدیل است.

2- اقامت ترکیه – تحصیلی

یکی دیگر از راه هایی که اشخاص می توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد .

دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل اگر بنا به تخصص خود دریک شرکت ترکیه ای مشغول به کار شوند می توانند اقامت کاری بگیرند و نصف مدت تحصیل آنان برای پر کردن 5 سال اقامت کاری و تبدیل به اقامت دائم محاسبه خواهد شد .

3- اقامت ترکیه – کار

با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز ، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای فرد مورد نظر خود از وزارت کار ترکیه درخواست اجازه کار کنند . در صورت مثبت بودن نتیجه درخواست و دریافت اجازه کار به آن فرد اقامت یک ساله داده می شود .

شرط لازم و کافی برای اینکه بتوان اقامت ترکیه را از این طریق بدست آورد این است که در زمان درخواست طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه ، نباید شهروند ترکیه ای با تخصص شما بیکار باشد . بنابراین با توجه به وضعیت کار در ترکیه در حال حاضر شانس یافتن کار بسیار کم است . هر چند درحال حاضر خارجیان زیادی در مشاغل مختلف در ترکیه مشغول کارهستند و اقامت کاری ترکیه را از دولت دریافت نموده اند .

4- اقامت ترکیه با ازدواج

از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای می توان اقامت این کشور را دریافت کرد .

پس از 3 سال از ازدواج با یک شهروند ترک و در حالی که در ترکیه زندگی می کنید ، می توانید برای شهروندی ترکیه درخواست کنید .

5- اقامت ترکیه با سرمایه گذاری

با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه می توان پس از 5 سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورد . در مدت این پنج سال شرکت مذکور باید فعال باشد و گردش مالی مناسبی داشته باشد .

6- اقامت ترکیه – توریستی

ایرانیان برای اقامت سه ماهه توریستی ترکیه نیازی به ویزا ندارند البته با این ویزا اجازه هیچ گونه فعالیت شغلی و یا تحصیل نیز ندارند .

با عقد قرارداد اجاره نامه یک ساله در ترکیه و تایید این قرارداد در یکی از دفاتر اداره ثبت اسناد این کشور می توان اقامت یکساله توریستی دریافت کرد . اگر فرد مدت 5 سال مداوم ازاین نوع اقامت استفاده کند و هر سال بیشتر از یک ماه از ترکیه خارج نباشد می تواند اقامت دائم دریافت کند .

دریافت شهروندی ترکیه

یکی از شرایط اخذ تابعیت ترکیه زندگی به مدت 5 سال با اجازه اقامت در ترکیه می باشد . پس از داشتن تمام شرایط شهروندی ، تایید مقامات ترکیه نیز لازم و ضروری است .

تفاوت اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه

به طور کلی شهروندی به مفهوم تابعیت است و تفاوت آن با اقامت در این است که هر شخصی به هر طریق قانونی که وارد کشور ترکیه شود ، از آن لحظه مقیم ترکیه است اما حقوق شهروندی یک ترک را ندارد .

حقوق شهروندی یک شهروند غبارت است از : حق رای و اخذ پاسپورت

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

آخرین مطالب وب سایت