/تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه2019-06-20T10:11:39+04:30

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

یکی از بهترین گزینه ها جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور تحصیل در روسیه می باشد . کیفیت بالای سیستم آموزشی ، شهریه ارزان ، کیفیت استاندارد زندگی با هزینه های پایین و فاصله کم این کشور با ایران باعث افزایش طرفداران تحصیل در کشور روسیه شده است .

تحصیل در کشور روسیه در مقطع کارشناسی 4 ساله است و تمامی دروس در این مقطع به زبان روسی تدریس می شود . دانشجو می تواند در حین تحصیل نیز کار کند و تا حدودی هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند .

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در این مقطع دو ساله است و در صورتی که فرد این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کرده و شانس خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهد . در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد ، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند به ایلتس 6 تا 6.5 نیاز است.

دوره دکترا

تحصیل در این مقطع سه ساله و به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد . منظور از تحصیل رایگان استفاده از بورسیه دولت روسیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در روسیه می باشد که شهریه دانشگاه را پوشش می دهد .

جهت اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های روسیه به مدارکی مانند مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر با معدل مناسب ، ایلتس حداقل شش ، موافقت استاد مشاور از دانشگاه مورد نظر و داشتن مقاله های بین المللی نیاز است .

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه

از جمله رشته های تحصیلی که علاقه مندان به تحصیل در روسیه را به خود جذب می کنند رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است . انتخاب روسیه به عنوان کشوری جهت تحصیل پزشکی با هزینه مقرون به صرفه و ارزان منطقی به نظر می رسد .

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 • Lomonosow Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Pavlov First Saint Petersburg State Medical University
 • The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution
 • Sechenov First Moscow State Medical University
 • Moscow Medical Stomatology Institute N.A Semashko

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آن ها مورد تایید همه کشورهای دنیا می باشد . تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6 سال و دندانپزشکی حدود 5 سال به صورت تمام وقت به طول می انجامد .

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می بایست به زبان روسی تسلط داشته باشند زیرا اغلب دروس به زبان روسی ارائه می شود . به همین جهت دانشگاه های روسیه دوره آموزش زبان روسی به نام پادفک را برگزار می کنند . دوره یادگیری پادفک معمولا یک ساله است البته برخی دانشجویان این دوره را به صورت فشرده و طی شش ماه به پایان می رسانند . هزینه ی دوره پادفک حدود 4000 تا4500 دلار می باشد .

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه زندگی و تحصیل در کشور روسیه یکی از مهمترین سوالات علاقه مندان به تحصیل در این کشور است . شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی در روسیه نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان بسیار ارزان تر است . به طوری که یک دانشجو ماهانه حدود 400-300 دلار برای زندگی نیاز دارد . برخی از هزینه ها به ریز عبارتند از :

 •  بیمه درمانی سالی 200-150 دلار
 • هزینه خوابگاه نسبت به شهر و دانشگاه متفاوت است مثلا در دانشگاه مسکو تقریبا سالی 2400 دلار است در حالی که در برخی از دانشگاه های شهرهای دیگر بین 400 تا 800 دلار می باشد .
 • اینترنت و تلفن ماهی 400 تا 600 روبل معادل 10 تا 20 دلار
 • هزینه ترانسپورت عمومی در شهرهای مختلف کمی باهم فرق دارد مثلا در مسکو حدودا ماهی 20 تا 30 دلار و در شهرهای دیگر حدود 10 دلار است .
 • هزینه خوراک 8000 تا 10000 روبل معادل 200-150 دلار
 • شهریه دانشگاه نیز بسته به دانشگاه ، رشته و زبان تدریسی متفاوت است :

رشته پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مانند دانشگاه مسکو سالی 10000 تا 11000 دلار ولی در برخی از دانشگاه های دیگر بین 4000 تا 5000 دلار هم می باشد .

رشته های مهندسی در سطح کارشناسی به زبان روسی حدود سالی 3500 دلار و به زبان انگلیسی سالی 4000 دلار .

کارشناسی ارشد به زبان روسی حدود 3000 دلار و به زبان انگلیسی 3500 تا 4000 دلار .

دکترا تقریبا سالی 3000 دلار .

تحصیل در روسیه و بورسیه دولت روسیه برای دانشجویان بین المللی

دولت روسیه سالانه به حدود 15000 دانشجو بین المللی بورسیه ای به نام state-funded spots از طریق دانشگاه های مختلفش اعطا می کند .

این بورسیه شهریه دانشگاه و خوابگاه (البته در برخی دانشگاه ها) را پوشش می دهد . ماهانه مبلغ 1500 روبل معادل 15 دلار به عنوان کمک هزینه نیز پرداخت می شود .

بورسیه مذکور هزینه زندگی و بیمه درمانی را پوشش نمی دهد و دانشجو موظف به پرداخت آن با بودجه شخصی می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کشور روسیه با ما تماس بگیرید .

نوبینده : امید کریمی

منبع : studyinrussia.ru

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 1 Average: 5]