/تحصیل در سوئد
تحصیل در سوئد2019-06-19T12:13:55+04:30

تحصیل در سوئدتحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد به عنوان یک کشور اروپایی حوزه اسکاندیناوی سال هاست که مورد استقبال هموطنان ایرانی ما قرار گرفته است . دلایل افزایش علاقه مندی به ین کشور دلایل مختلفی دارد که برخی را در ادامه برای شما می آوریم .

چرا تحصیل درسوئد ؟

دلایل بسیار متعددی وجود دارد که با آن می توان به این سوال پاسخ داد .

 • سوئد کشوری اروپایی با استاندارد‌های بالای سطح امنیت اجتماعی و اقتصادی است .
 • این کشور از لحاظ سیاسی بسیار با ثبات بوده و سیاست این کشور اجتناب از هر گونه حاشیه و درگیریست .
 • دانشگاه‌های سوئد دارای رده ‌های بالایی در رتبه بندی دانشگاه‌ های معتبر جهان می باشند .
 • اکثر دانشگاه‌های سوئد مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می‌باشند .
 • هزینهٔ تحصیل در سوئد نسبت سایر دانشگاه‌های اروپای قابل قبول بوده و هزینهٔ زندگی‌ در این کشور به مراتب پایین تر از کشور‌های مشابه می‌ باشد .
 • دانشجویان با زندگی‌ و تحصیل در این کشور از اکثر مزایای شهروندی آن برخوردار می باشند .
 • دانشجویانی که دوره تحصیل شان پیش از یک سال باشد پس از یک سال از آغاز تحصیلشان با ثبت نام کردن در Swedish Tax Agency و دریافت personal identity number که یک کد۱۰ رقمی‌ است می توانند از کلیه خدمات درمانی به صورت رایگان با شرایط برابر با شهروندان سوئدی استفاده کنند .
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا دارای اجازهٔ کار قانونی‌ به میزان ۲۰ ساعت در هفته می باشند .
 • دانشجویان در صورت پیدا کردن کار دائمی پس از فارغ ‌التحصیل و یا در حین تحصیل می توانند ویزای تحصیلی‌ را به ویزای کاری تبدیل نمایند و پس از ۴ سال کار کردن‌ می توانند جهت دریافت اقامت دائم سوئد اقدام نمایند .
 • دانشجویان با داشتن ویزای اقامت موقت سوئد بدون محدودیت در ورود و خروج به کشور سوئد می توانند به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن نیزبه عنوان مقیم سوئد سفر کنند .

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه های کلی دوره های تحصیلی این کشور به صورت زیر می باشد .

هزینه دوره های زبان : حدود 80000 تا 150000 کرون برای دوره شش ماهه و یک ساله زبان

هزینه دوره های کارشناسی و ارشد : حدود سالانه 100000 تا 150000 کرون

هزینه زندگی در سوئد

دانستن هزینه های زندگی برای تحصیل در سوئد الزامی است .

هزینه زندگی متوسط در سوئد ماهانه بین 8000 تا 9000 کرون است :

 • مسکن : حدود 3000 تا 4000 کرون
 • غذا : 3000 کرون
 • تلفن : 300 کرون
 • بلیط ماهیانه اتوبوس : 500 کرون
 • پوشاک و تفریحات : 1000 کرون

ویزای تحصیلی سوئد

جهت تحصیل در سوئد ابتدا می بایست ویزای تحصیلی سوئد را اخذ کنیم . ویزای سوئد از نوع ویزای شینگن است که به صورت کارت اقامت صادر می‌گردد و دانشجو اجازه کار نیمه وقت دارد . البته امکان گرفتن ویزای همراه (همسر و فرزندان) نیز در صورت داشتن شرایط امکان پذیر می‌باشد .

اخذ ویزای تحصیلی سوئد برای دوره های زیر میسر می باشد :

 1.  ویزای تحصیلی سوئد برای دوره‌های کوتاه مدت مانند دوره های ۳ ماهه ، ۶ ماهه و یا یکساله زبان انگلیسی که ویزا پس از اتمام دوره باطل می‌شود . مگر آن که فرد در دوره‌های کارشناسی ، ارشد و یا دکتری پذیرفته شود و یا بتواند اقامت کار بگیرد .
 2. ویزای تحصیلی سوئد برای دوره‌های کارشناسی ، ارشد و یا دکتری می‌باشد . معمولا یک ترم پس از پایان تحصیل فرصت پیدا کردن کار و اقدام برای اقامت کاری به دانشجو داده خواهد شد .

ویزای کار و اقامت

پس از تحصیل در سوئد بسیاری از افراد خوهان کسب ویزای کار و اقامت دائم در آن می باشند . دانشجویان بعد از اتمام تحصیل یک ترم فرصت دارند تا کار مرتبط با رشته خود پیدا کنند و برای ویزای کار اقدام نمایند .

اجازه کار حداکثر برای 2 سال داده می شود البته مدت زمان استخدام و مدت اعتبار گذرنامه متقاضی نیز در تعیین این مدت موثراست . در صورتی که اعتبار گذرنامه کمتر از مدت زمان استخدام باشد ، اعتبار اجازه کار بر طبق اعتبار گذرنامه تنظیم می گردد .

در صورتی که فرد قصد ادامه کار در سوئد داشته باشد پس از اتمام اعتبار اجازه کار اولیه ، می تواند درخواست تمدید ویزا کار را به اداره مهاجرت بدهد و بعد از شاغل بودن به مدت چهار سال در سوئد می تواند برای اقامت دائم سوئد اقدام کند .

اخذ اقامت برای پزشکان

مرجع رسمی و دولتی Socialstyrelsem در سوئد مدارک تحصیلی پزشکان کشورهای خارجی را بررسی می کند و مجوز کار به متقاضی می دهد .

پس از بررسی مدارک و در صورت قبول درخواست ، اغلب یکی از دو مسیر را برای اخذ مجوز کار پیشنهاد می کند :

 1. مسیر اول که معمولا برای پزشکان عمومی توصیه می شود . ارائه مدرک قبولی در امتحانی با نام Tulen ، سپس گذراندن 18 ماه دوره AT در بیمارستان است .
 2. مسیر دوم که معمولا به متخصصین و یا پزشکان عمومی با سابقه توصیه می شود ، گذراندن دوره آموزشی به مدت 6 ماه در مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان است .

ارائه گواهی سطح زبان سوئدی در سطحی که مرکز رسیدگی کننده درخواست می نماید پیش نیاز شروع هر یک از دو مسیر است .

اما درباره سوئد

جهت تحصیل در سوئد می بایست درباره این کشور نیز اطلاعاتی کلی داشته باشید . سوئد یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی که بین کشورهای فنلاند و نروژ در شمال اروپا قرار گرفته است .

چهارمین کشور اروپایی از نظر مساحت با وسعت حدود 450000 کیلومتر مربع است .

کشور سوئد با جمعیت حدود 10 میلیون یکی از بهترین کشورهای دنیا از نظر بهداشت و استانداردهای زندگی است .

این کشور از نظر جغرافیایی دارای چهار ناحیه است :

 1. کوههای پوشیده از جنگل در شمال
 2. منطقه دریاچه ها در مرکز
 3. زمینهای مرتفع یونکوپینگ در جنوب
 4. جلگه های حاصلخیز اسکانیا در منتهی الیه جنوبی کشور

در قسمت شمالی این کشور به علت نزدیکی به قطب شمال ، شش ماه از سال روز و شش ماه شب است . ولی در سایر مناطق می توان چهار فصل را دید .

کشور سوئد دارای 25 استان و پایتخت آن شهر استکهلم با جمعیتی حدود 1200000 نفردر منطقه دریاچه هاست . دومین شهر پرجمعیت گوتنبورگ باجمعیتی حدود 500000 نفر در فاصله 470 کیلومتری جنوب غربی استکهلم است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در سوئد و سایر کشورهای اروپایی با موسسه اعزام دانشجو Studyunique تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید .

نویسنده : امید کریمی

منبع : studyinsweden.se

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 9 Average: 4.2]