/تحصیل در هلند
تحصیل در هلند2019-06-20T11:12:44+04:30

تحصیل در هلند

تحصیل در هلندبا داشتن 13 دانشگاه برتر در جهان یکی از مقاصد تحصیلی محبوب دانشجویان بین المللی هلند است . در حال حاضر بیش از صد هزار دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در هلند هستند . یکی از دلایل محبوبیتهلند کیفیت بالای آموزشی و فعالیت های تحقیقاتی مشهور دانشگاه های این کشور است .

این کشور در زمینه های کشاورزی ، صنعت و توریسم فعالیتهای پیشرفته ای داشته و بسیاری از دانشگاه های آن به زبان انگلیسی تدریس می کنند .

در ادامه مقاله قصد داریم به جنبه های مختلف تحصیل در کشور هلند بپردازیم . با ما همراه باشید .

سیستم آموزشی هلند

• دبیرستان

دوره متوسطه و یا دبیرستان در هلند 6 ساله است که در انتها مدرک VWO به فارغ اتحصیلان اعطا می شود و می توانند برای ادامه تحصیل در هلند وارد دانشگاه شوند .

اگر دانش آموزان فقط 5 سال دبیرستان را بخوانند موفق به اخذ مدرک HAVO می شوند و برای ادامه تحصیل می توانند وارد مدارس عالی حرفه ای HBO شوند .

دانشجویانی که سال‌ اول‌ مدارس‌ عالی حرفه ‌ای را بگذرانند ، می‌ توانند وارد سال‌ اول‌ دانشگاه‌ شوند .

دانش آموزانی که فقط 4 سال متوسطه را بخوانند مدرک MAVO دریافت می کنند و اگر این 4 سال در یک رشته بخصوص و حرفه ای بوده موفق به اخذ VBO می شوند . این گروه می توانند برای ادامه تحصیل در هلند دوره های آموزشی حرفه ای پیشرفته Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO) چهار ساله را بگذارنند ودر پایان مدرک دیپلما یا همان MBO دریافت کنند .

• کارشناسی Bachelor

• کارشناسی ارشد Doctoraal

• دکترا PhD

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در کشور هلند بسته به دانشگاه و رشته ها سالانه حدودا بین 6000 تا 15000 می باشد .

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی برای دانشجویانی که مشغول به تحصیل در کشور هلند هستند شامل فاکتورهای مختلفی می شود . هزینه ی خوابگاه برای دانشجویانی که از خوابگاه های دانشگاه استفاده می کنند بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو است . هزینه های جاری در طول یک ماه مثل هزینه ی خورد و خوراک ، حمل و نقل ، پوشاک و تفریح بین ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو می باشد .

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در هلند در دوره کارشناسی به زبان هلندی (Dutch) می باشد و کلیه کسانی که بخواهند در دوره کارشناسی ادامه تحصیل دهند باید به زبان هلندی مسلط باشند .

دوره ‌های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می ‌شوند و متقاضیان برای پذیرش در این مقاطع باید مدرک زبان انگلیسی ارائه کنند .

برخی از دانشگاه های برتر هلند

 • (Delft University of Technology (TU Delft
 • University of Amsterdam
 • Eindhoven University of Technology
 • Leiden University
 • Utrecht University
 • University of Groningen

ویزای دانشجویی در هلند

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ، جهت تحصیل در هلند باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV را ارائه دهند . معمولا دانشگاه میزبان این کار را برای دانشجو انجام می ‌دهد ، ولی متقاضی باید تمام مدارک ضروری را به زبان هلندی یا انگلیسی ارائه کند . با این اجازه اقامت موقت ورود به کشور هلند و اقامت برای ۶ ماه امکان ‌پذیر است .

در واقع متقاضی باید مدارک دال بر ثبت ‌نام در یک دوره شامل شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه ، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی حداقل به مدت سه ماه را به حساب دانشگاه واریز کنند تا دانشگاه برای اقامت موقت دانشجو اقدام کند .

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

دانشجو پس از تهیه کارت اقامت می ‌تواند برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزا کند .

تحصیل در هلند و کار دانشجویی

بر اساس ضوابط دولت هلند ، دانشجویان مجاز هستند حین تحصیل در این کشور تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند . اگر دانشجو از این فرصت استفاده نکند ، می‌تواند به مدت دو ماه به ‌صورت تمام وقت در طول تعطیلات تابستان کار کند . هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی در حد ۷ یورو خواهد داشت .

دانشجویان دوره دکتری در کشور هلند با نام دانشجو شناخته نمی‌شوند بلکه در واقع یک محقق Researcher هستند و به عنوان یک کارمند شناخته می‌شوند . زیرا دانشجویان دکتری اجازه کار Work Permit دارند و با دانشگاه قرارداد کاری امضا می ‌کنند . حقوق دریافتی دانشجویان دکترا در سال اول پس از کسر مالیات حدود ۱۴۰۰ یورو ماهانه و تا پایان سال چهارم به بیش از ۲۴۰۰ یورو افزایش می‌ یابد .

تحصیل در هلند و ویزای کار پس ازفارغ التحصیلی

دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می توانند تا یک سال ویزای جستجوی کار بگیرند و در هلند بمانند .

از آنجایی که هلند دارای صنایع به سرعت در حال رشد است و با توجه به جمعیت بسیار نوآورانه و کارآفرینانه آن امکان جذب در بازار کار بالایی دارد . بخش های کلیدی که فرصت های شغلی زیادی در هلند دارند عبارتند از : کشاورزی و غذا ، خلاقیت ، مواد شیمیایی ، انرژی ، سیستم های پیشرفته و مواد، باغبانی ، علوم زیستی و بهداشت ، تدارکات و آب . بنابراین هلند به علاقه مندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار پیشنهاد می شود .

شرکت های بزرگ چند ملیتی هلندی عبارتند از :

 • Philips
 • KLM
 • Shell
 • ING Bank
 • Unilever

تحصیل در هلند و دانشگاه اراسموس

دانشگاه اراسموس - تحصیل در هلنددانشگاه اراسموس روتردام یک دانشگاه تحقیقاتی است که در سطح جهانی برای تحصیلات و تحقیقات با کیفیت بالا شناخته شده است و رتبه 70 در رتبه بندی تایم را در سال 2018 به خود اختصاص داده است .

از طرفی روتردام با داشتن بندر مهم و یکی از بزرگترین و متنوع ترین شهرهای هلند ، یک مکان هیجان انگیز برای تحصیلات دانشگاهی شما است .

روتردام انتخاب خوبی برای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در هلند است . بزرگترین بندر اروپایی و دومین بندر جهان بعد از شانگهای با وجود رودخانه ماس یکی از زیباترین شهرهای جهان است .

روتردام بعد از آمستردام پایتخت هلند دومین شهر بزرگ کشور هلند محسوب می شود .

مدرسه مدیریت روتردام ، دانشگاه اراسموس یک مدرسه بازرگانی سه گانه معتبر (AACSB، EQUIS و AMBA) است و در رتبه بندی دانشگاه ها از نظر رشته های بازرگانی رتبه 24 را در اختیار دارد .

اخذ مدرک از دانشگاه اراسموس روتردام چشم انداز حرفه ای عالی دارد و توسط کارفرمایان به طور گسترده ارزشمند است . این دانشگاه برنامه های کارآموزی و مبادله فرصت شغلی برای کسب تجربه عملی در یک محیط حرفه ای را به شما می دهد .

تحصیل در دومین شهر بزرگ آن که توسط شرکت های چند ملیتی از جمله Unilever ، Shell ، ING و PwC محاصره شده است ، امکان جذب در بازار کار را آسانتر می کند .

تحصیل در هلند و دانشگاه تیلبرگ

دانشگاه تیلبرگ - تحصیل در هلنددانشگاه تیلبرگ در جنوب هلند دارای رتبه 200 در رتبه بندی جهان است .

تیلبرگ به عنوان یک شهر نسبتا کوچک در مقایسه با آمستردام و روتردام دارای محیط آموزشی کامل با هزینه پایین زندگی را دارد .

دانشگاه تیلبرگ یکی از بهترین دانشگاه ها برای رشته های کسب و کار و اقتصاد و مقصدی مناسب برای تحصیل در کشور هلند است و شهرت بسیار خوبی در رشته های تحصیلات تکمیلی در کسب و کار، اقتصاد ، علوم اجتماعی و حقوق دارد .

رشته هایی که این دانشگاه در مقطع لیسانس ارائه می دهد عبارتند از :

 • (Business and Management (International Business Administration
 • (Business and Management (Economics
 • (Business and Management (Econometrics and Operations Research

تحصیل در هلند و دانشگاه VU آمستردام

دانشگاه Vrije Universiteit Amsterdam در سال 1880 تاسیس شده است و حدود 3000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .

این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عالی آموزشی است که در رتبه بندی تایمز دارای رتبه 166 می باشد .

آموزش تعاملی و پژوهشی دراین دانشگاه به شما کمک می کند تا ایده های خود را بیان کنید . این بیان نظرفرصتی برای دانشجویان در کلاس های درس می دهد تا چالش های واقعی همچنین استقلال را در زمینه های درسی خود امتحان نمایند .

دانشگاه VU آمستردام در یکی از نواحی تجاری پرجمعیت هلند به نام Zuidas واقع شده است . این محیط کسب و کار به سرعت در حال افزایش می باشد و موقعیت مناسبی برای تجربه های کاری است .

بیش از 700 شرکت در Zuidas مستقر هستند از جمله گوگل ، میتسوبیشی ، بوئینگ و نیکو .

برخی از رشته هایی که در مقطع لیسانس ارائه می شود به شرح زیر است :

 • (Business and Management (International Business Administration
 • (Science and Engineering (Business Analytics
 • (Science and Engineering (Computer Science

تحصیل در هلند و دانشگاه Hanze

دانشگاه علمی کاربردی Hanze بزرگترین دانشگاه علوم کاربردی در شمال هلند است .

تدریس در Hanze تاکید بر تجربه عملی دارد و تکالیف متمرکز بر حرفه و مطالعات موضوعی است . استادان تجربه خود را در کار در تجارت بین المللی تجربه می کنند و دانشگاه دارای شبکه ای از شرکای بین المللی است . این رویکرد شما را برای حرفه ای شدن آماده می کند و به شما مهارت های عملی می دهد که کارفرمایان آینده را تحت تأثیر قرار می دهد .

از آنجایی که واحدهای عملی درهمه دوره های مدرسه کسب و کار بین المللی ارائه می گردد شما را در پیدا کردن شغل در یک شرکت مناسب در هلند و یا خارج از کشور کمک خواهد کرد .

اکثر دانشجویان فارغ لتحصیل شده از این دانشگاه جذب شرکت های چند ملیتی مانند VW ، Skoda ، SEAT و Adidas می شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در این کشور و سایر کشورهای اروپایی با موسسه اعزام دانشجو Studyunique تماس حاصل فرمایید .

نویسنده : امید کریمی

منبع : www.studyinholland.nl

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 2 Average: 3.5]