بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آن

بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آنبورسیه تحصیلی کانادا تنها یکی از عوامل موثر در جذب دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این کشور است . تحصیل در کانادا هموارد به عنوان یکی از 5 مقصد تحصیلی برتر جهان همواره هدف و آرزوی بسیاری از علاقه مندان به تحصیل درخارج از کشور است . اما تمامی این علاقه مندان در صدد اخذ بورسیه تحصیی کانادا نیز می باشند . در این مقاله با ما همراه باشید تا با صفر تا صد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا آشنا شوید .

توضیح و برشمردن دلایل این که چرا و چگونه کانادا موفق به اخذ این رتبه و موفقیت شده است یا مواردی چون توانمندی سیستم آموزشی کانادا ، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا ، پایین بودن هزینه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان و … از جمله اهداف این مقاله نیست . هدف این مقاله آشنا کردن شما با انواع بورسیه تحصیلی کانادا ونحوه درخواست و اخذ آن ها جهت کاهش هزینه های تحصیل در کانادا برای شما است .

دسته ای از افراد و علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور همواره به دنبال تحصیل رایگان در کانادا و یا هر کشور دیگری هستند . طبیعی است !! چنین امکانی وجود داشته باشد بسیار عالی است . اما باید با هم رو راست باشیم !!!! تحصیل رایگان در کانادا وجود خارجی ندارد !!!! اما با ما در این مقاله همراه باشید ، شاید اطلاعاتی به شما ارائه دادیم که شما را به این هدف بسیار نزدیک کرد !!

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا چقدر مهم است ؟

شما بهتر از ما از شرایط جامعه ، تورم و نرخ دلار و ارزش روز افزون آن نسبت به تومان باخبرید . نتیجه این امر بالاتر رفتن هزینه تحصیل در خارج از کشور است . اما کانادا برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور ( نه فقط ما ایرانی ها ) انواع بورسیه ها ، فاندها ، هدایا و … گزینه های بیشماری را در نظر گرفته است ، که دانشجویان علاقه مند می توانند در صورت بهره مندی از آن ها ، هزینه تحصیل خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند !!!!!!!

انواع بورسیه تحصیلی کانادا ، آپشن ها و شرایط خاص خود را دارند . برخی تمامی هزینه تحصیلی شما را پوشش می دهند ، برخی بخشی از هزینه تحصیل شما را پوشش می دهند ، برخی علاوه بر هزینه تحصیل ، هزینه زندگی در کانادا شما را پوشش می دهند و ….

در ابتدای مقاله بیان شد که امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود ندارد ، اما شما می تواند با اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا هزینه تحصیل و زندگی در آن را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهید . اینجاست که اهمیت اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا مشخص می شود .

برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا باید از کجا شروع کنیم ؟

بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آنپیش از انجام هر کاری ابتدا می بایست به سراغ خودمان برویم . رقابت بر سر اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا در ست به مانند هر کشور دیگری رقابتی است و شما حتما تا به این جای مقاله آن را درک کرده باشید . کاری که شما باید انجام بدهید این است که از قبل خود را برای این رقابت آماده کنید . چطور باید برای این رقابت آماده شوید ؟ جواب این است ، ایجاد سابقه تحصیلی ، انگیزه فراوان ، علاقه و مواردی از این دست و بسیاری موارد دیگر .

معدل مقطع تحصیلی قبلی و ریزنمرات آن ، نمره مدرک زبان  و اثبات توانایی تسلط به زبان انگلیسی دانشجوی بین‌المللی غیر انگلیسی زبان ( سطح آیلتس و تافل ) ، مقالات تحقیقاتی و پژوهشی منتشر شده در مجلات علمی معتبر توسط متقاضی ، شرکت در پروژه‌های علمی مختلف و … این ها تنها بخشی از عبارت ” بسیاری از موارد دیگر ” می باشند .

دسته ای از بورسیه تحصیلی کانادا مانند بورسیه های فول فاند که به نوعی تمامی هزینه های تحصیلی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهند ، شرایط و الزامات دیگری را نیز در سابقه و روزمه فرد مورد بررسی قرار داده و به آن ها امتیاز می دهند . مواردی چون  :

 • سابقه شرکت در برنامه و موارد فوق برنامه اختیاری
 • سابقه حضور در روادید آکادمیک مختلف
 • فعالیت‌ در زمینه ‌های ورزشی و روادید مرتبط با آن
 • میزان تاثیرگذاری فرد بر جامعه
 • سابقه حضور در انجمن های مختلف
 • سابقه حضور در فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی
 • و …

ساده بود ؟! درست است به همین سادگی ها نیز نیست ، به همین دلیل است که می گوییم اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بسیار رقابتی است !!! اما اگر شما در موارد اصلی بالا علی الخصوص موارد الزامی چون معدل ، نمره زبان و … عالی باشید بدون شک شایسته اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا خواهید بود .

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی کانادا به چه صورت است ؟

برای ارائه درخواست پذیرش بورسیه های تحصیلی کانادا به موسسه آموزشی مورد نظر ( یا در اصطلاح همان اپلای کردن ) ( در صورتی که الزام به شروع تحصیل در آن موسسه وجود نداشته باشد ) بهتر است که حداقل از 6 تا 8 ماه قبل از زمان پذیرش مورد نظر برای اخذ بورسیه اقدام کنید . چرا که در صورت داشتن‌ زمان بیشتر ، مطمئن می شوید که کلیه شرایط اساسی + شرایط مازاد را برآورد خواهید کرد .

در برخی موارد دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر به ویژه برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ، فرد را ملزم به گذراندن یک ترم و گاها یک سال از مدت تحصیل در آن دانشگاه می کنند تا اینکه متقاضی بتواند درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را به آن ها ارائه دهد .

زمان اقدام برای اخذ بورسیه شامل موارد زیر می باشد :

 • قبل از تحصیل
 • هم زمان با آغاز تحصیل
 • گذشت یک سال پس از تحصیل

با توجه به این شرایط شما می ‌بایست در مورد نوع بورسیه مد نظر از دانشگاه مقصد تحقیق کرده باشید و با توجه به اینکه چه زمانی بورسیه ارائه می گردد ، اطلاعات کسب کرده تا به موقع اقدام نمایید .

مورد دیگری که باید در مورد بورسیه به آن توجه کنید ، مبلغ و همچنین نوع پوشش هزینه یا هزینه‌هایی از تحصیل و یا حتی شخصی و درمانی است .

هیچ محدودیتی در در تعداد درخواست یا اپلای بورسیه تحصیلی کانادا وجود ندارد ، بنابراین برای افزایش شانس خود ، صرفا به درخواست برای یک بورسیه اکتفا نکنید و حتما برای بیش از یک بورسیه که از پس برآورده ساختن الزامات آن برمی آیید ، اپلای نمایید .

اگر با تقاضای اخذ بورسیه شما موافقت شود ، مبلغ هزینه پوشش آن بر شهریه شما اعمال شده و در غیر این صورت ، با نشان دادن نامه و مدارک موافقت با بورسیه به دپارتمان(ها)ی مربوطه در دانشگاه ، اعمال بورسیه بر هزینه‌های تحصیل شما صورت خواهد گرفت .

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا کدامند ؟

بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آندرست به مانند هر مقصد تحصیلی دیگری بیشتر بورسیه های تحصیلی برای مقطع دکتری اعطا می شود . پس از مقطع دکتری ، مقطع کارشناسی ارشد شانس بیشتری در این زمینه دارد و در واقع مقطع کارشناسی به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی شانس کمتری را در دست متقاضیان برای اخذ بورسیه قرار خواهد داد . کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست .

علاوه بر این مواردی چون نیاز دانشگاه یا در به صورت کلی ‌تر نیاز بازار کار و دولت به آن رشته و تخصص نیز می ‌تواند در تعداد بورسیه‌ های ارائه شده تاثیرگذار باشد .

حال که با این موارد آشنا شدیم بهتر است به سراغ ریزه کاری ها برویم .

معدل و ریز نمرات

معدل مقطع تحصیلی قبلی ( چه کارشناسی و چه ارشد ) و همچنین ریز نمرات آن علی الخصوص ریزنمرات در دروس مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر در اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بسیار مهم است .

یک مثال بارز در این زمینه تاثیر نمرات بالای نمرات بالا در دروس شیمی ، زیست و ریاضیات در اخذ بورسیه مربوط به دانشجویان رشته های پزشکی در کانادا است .

برای همین ، معدل پیشنهادی ما برای موفقیت در اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا ، 17 یا در بدترین حالت 16.5 می ‌باشد . هرچه شما معدل بالاتری از 17 داشته باشید ، شانستان هم برای اخذ بورسیه‌ های تحصیلی کانادا بالاتر خواهد رفت .

نمره زبان بالا

از جمله مهمترین موارد در اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا اثبات توانایی و تسلط به زبان انگلیسی ( و در برخی ایالت ها فرانسوی ) برای دانشجویانی است که زبان مادری آن ها انگلیسی نیست  . بنابراین هرچه نمره آزمون زبلن شما بالاتر باشد ، از شانس بالاتری برخوردار حواهید بود . پیشنهاد ما به شما مدرک آیلتس با نمره میانگین حداقل 7 یا 8 و یا معادل آن در دیگر آزمون‌های زبان معتبر در دانشگاه‌ های کانادا است .

نکته متمایز کننده همینجاست . اکثر دانشگاه ‌های کانادا برای پذیرش آیلتس 6.5 و حتی گاها 6 را آن هم بدون پذیرش مشروط قبول دارند ، اما زمانی که بحث بورسیه مطرح می شود ، می‌بینید که این قضیه می‌ تواند به طرز قابل توجهی متفاوت گردد . هرچه نمره آیلتس شما از 7 یا 8 بالاتر باشد شانس شما برای بورسیه‌های با مبلغ بالاتر ، بیشتر خواهد شد .

نمرات آزمون های GRE  ،  GMATو …

برخی از این آزمون ها بدون در نظر گرفتن بحث بورسیه تحصیلی ، از سوی برخی دانشگاه‌ ها برای ارائه پذیرش اجباری هستند . مثلا آزمون GMAT در رشته‌های متعددی به خصوص برای رشته‌های MBA الزامی است . بنابراین موفقیت در این آزمون ها و داشتن مدرک آن ها نیز شما رایک قدم به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا نزدیک تر می کند .

ارائه و چاپ مقالات تحقیقاتی و پژوهشی و …

این مورد برای تقاضای بورسیه های تحصیلی در کانادا علاوه بر اجباری بودن در بیشتر دانشگاه‌های این کشور در مقطع ارشد و دکتری ، بسیار تاثیرگذار است به ویژه که اگر موارد ذکر شده در زمینه STEM (Sience , Technology , Engineering , Mathematics ) باشد . این نتایج تحقیقاتی و پژوهشی می‌تواند در قالب پروژه ، اثر منتشر شده ، مقاله ، کتاب و یا مجله چاپی و غیره باشد .

مسلما دستیابی به چنین دستاورید بسیار زمان بر است ، بنابراین از همین حالا شروع کنید .

سابقه کاری یا تجربه کارآموزی مرتبط و غیر مرتبط

صد در صد داشتن سابقه کاری یا شرکت در دوره کارآموزی برای مقطع دکتری و گاها مقطع کارشناسی ارشد ( برای برخی رشته‌ها مانند MBA ) به طور پیش‍فرض اجباری است .

اما تحت هر شرایطی داشتن سابقه کاری مرتبط و غیر مرتبط با رشته مورد نظر امتیاز بزرگی محسوب می شود .

سابقه و رزومه ورزشی ، فرهنگی ، هنری ، علمی

مواردی از قبیل ثبت اختراع ، کسب رتبه های برتر در جشنواره‌ها و المپیادهای علمی ، ورزشی در سطح جهانی یا حتی کارهایی ساده‌ تر مانند فعالیتی هنری ، اخذ مدال در مسابقات ورزشی و دستاوردهایی از این قبیل نیز تاثیر به سزایی در شانس شما برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را به دنبال خواهد داشت .

هرچند این موارد ، مسائل جانبی می باشند ، اما نشان دهنده قدرت شخص برای موفقیت در هر زمینه ‌ی احتمالی بوده و در نتیجه تاثیر مثبتی برای شانس اخذ بورسیه تحصیلی در پی خواهد داشت .

فعالیت های اجتماعی

داشتن هرگونه فعالیت و سابقه درخشانی یک امتیاز محصوب می شود که فعالیت های اجتماعی نیز یکی از این موارد هستند . یکی از مواردی که از داوطلب در پروسه اپلای برای بورسیه پرسیده می شود این که ” آیا شما سابقه فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی داشته اید ؟ آیا همچنان در این زمینه فعال هستید ؟ ” و …

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

اگر بخواهیم بورسیه های تحصیلی ارائه شده در کانادا را بررسی کنیم می بایست ابتدا آن ها را بشناسیم . برخی از مهمترین این بورسیه های تحصیلی عبارتند از  :

 • اسکالرشیپ
 • Grants و Bursaries
 • Loans
 • Teaching Assistants (TA)
 • Research Assistantships (RA)

اسکالرشیپ

اسکالرشیپ یا اسکولارشیپ به بورسیه های شایسته محور اطلاق می شود و توسط منابع دولتی ، شرکت‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها ارائه می ‌شوند . به این بورسیه های فلوشیپ (  fellowship) هم گفته می‌شود . در مورد مواردی که به افزایش صلاحیت شما منجر می شود ، قبلا اشاره کردیم .

Grants و Bursaries

این بورسیه ها بر اساس نیاز مالی دانشجو به وی اعطا می شود . در این نوع بورسیه ها صلاحیت علمی درنظر گرفته نمیشود و مبلغ پایینی نیز به دانشجو اعطا می شود .

Loans یا وام دانشجویی

این وام های برای دانشجویان بین المللی همانند شهروندان کانادایی موجود است . نرخ سود وام نیز تقریبا مشابه شهروندان کانادایی است ، اما منابع آن بانک های خصوصی می باشند .

سازمان های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی کانادا کدامند ؟

سازمان های ارائه دهنده بورسیه های تحصیل کانادا شامل موارد زیر می باشند :

 • دولت کانادا
 • سازمان های غیر دولتی یا خصوصی
 • دانشگاه های کانادا

بورسیه های ارائه شده توسط دولت

این بورسیه ها غالبا به شهروندان کانادایی ارائه می شود و برخی از مهمترین آن ها عبارتند از :

Vanier Canada Graduate Scholarships Program

این بورسیه ، کمک هزینه تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی دوره دکتری می باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی ، علوم طبیعی، مهندسی و علوم بهداشت را دارند . این بورسیه به مدت سه سال ، سالانه مبلغ ۵۰ هزار دلار به دانشجویان ارائه می ‌شود .

بورسیه تحصیلی کانادا – Banting Postdoctoral Fellowships

این بورسیه و فلوشیپ دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی که در مقطع تحصیلات تکمیلی در علوم طبیعی و علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی قصد تحصیل داشته باشند ارائه می شود .

IDRC Research Awards

این بورسیه مختص دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه است که در مقطع ارشد و دکتری در یک دانشگاه معتبر کانادایی قصد تحصیل در دوره پژوهشی داشته باشند .

NSERC Postgraduate scholarships

این بورسیه مختص دانشجویانی است که در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی قصد تحصیل داشته باشند . این کمک هزینه توسط انجمن تحقیقاتی علوم طبیعی و مهندسی کانادا تامین می ‌شود .

بورسیه سازمان های غیر دولتی کانادا

مهمترین این بورسیه ها عبارتند از :

فلوشیپ و اسکالرشیپ Trudeau

بنیاد ترودو به دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتری که در دانشگاه‌ها و موسسات منتخب کانادا تحصیل کنند بورسیه اعطا می کند .

Anne Vallee Ecological Fund

این بورسیه مختص دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا است که قصد تحصیل در زمینه تحقیق و پژوهش حیوانات در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی در ایالت کبک یا بریتیش کلمبیا را دارند .

بورسیه ارائه شده توسط دانشگاه های کانادا

به دلیل تنوع بالای ارائه بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی توسط دانشگاه های مختلف در کانادا به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحات دانشگاه های مربوطه مراجعه فرمایید .

حال بهتر است به سراغ برخی از سوالات متداول در زمینه بورسیه تحصیلی کانادا برویم .

برخی از سوالات متداول

بورسیه به صورت اتومات در نظر گرفته می شود یا خودمان اقدام کنیم !

برخی دانشگاه ها به صورت اتومات شرایط شما را برای ارائه بورسیه بررسی می کنند اما برخی دیگر خیر و خودتان می بایست دست به کار شوید .

به این بورسیه ها ، اتومات گفته می شود . بعنی برای درخواست بورسیه نیاز به ارسال اپلیکیشن جداگانه نبوده و هم زمان با اپلای برای رشته مورد نظر شرایط شما برای بورسیه نیز در نظر گرفته خواهد شد .

برای رسیدن به این مهم می توانید روی موسسه اعزام دانشجو Studyunique حساب باز کنید .

جستسجو برای بورسیه تحصیلی کانادا چگونه است ؟

اولین و بهترین منبع چیست ؟ سرچ گوگل !! بله !! شما می توانید با وارد کردن نام رشته و مقطع تحصیلی خود در گوگل و جستجوی آن ، نتایج مربوطه را یکی پس از دیگری مشاهده کنید .

به عنوان مثال جستجو برای رشته مهندسی نرم افزار در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به این صورت می باشد :

“Scholarship for Master of software Engineering in Canada“

بدین ترتیب تمام دانشگاه هایی که بورسیه مورد نظر را ارائه می ‌کنند را در گوگل ببینید و می توانید آن ها را بررسی کنید .

با ورود به لینک های مربوط و آگاهی از شرایط ارائه آن ها متوجه خواهید شد که این بورسیه ها اتومات هستند و یا می بایست جدا گانه برای آن ها اپلای کنید .

سایر منابعی که می توانید برای بورسیه تحصیلی کانادا در آن ها جستجو کنید عبارتند از :

 • ca
 • com
 • com
 • Provincial and Territorial Grants and Bursaries
 • Association of Universities and Colleges of Canada (AUCC)

و …

منبع : www.educanada.ca

آخرین مطالب وب سایت

 • علوم زیست پزشکی در آمریکا

علوم زیست پزشکی در آمریکا

ژوئن 3rd, 2023|دیدگاه‌ها برای علوم زیست پزشکی در آمریکا بسته هستند

چرا تحصیل در علوم زیست پزشکی در آمریکا ؟ بدون دانشمندان زیست پزشکی ، [...]

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 1 Average: 5]