FSTP و معیارهای واجد شرایط بودن آن

FSTP و معیارهای واجد شرایط بودن آناز سال 2013، برنامه تجارت ماهر فدرال ( FSTP ) یک مسیر مهاجرت به کانادا به استعدادهای جهانی با پیشینه مشاغل ماهر ارائه کرده است .

FSTP یکی از سه مدیریت برنامه های کارگر ماهر تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا است . در این مقاله جامع Studyunique هر آنچه را که باید در مورد FSTP بدانید بیاموزید .

فهرست مطالب

 • بررسی اجمالی
 • معیارهای واجد شرایط بودن
 • سوالات متداول

بررسی اجمالی

اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا ( IRCC ) برنامه تجارت ماهر فدرال ( FSTP ) را در سال 2013 راه اندازی کرد تا یک مسیر مهاجرتی اختصاصی به کارگران حرفه ای ارائه دهد .

برنامه تجارت ماهر فدرال یکی از سه برنامه اقتصادی فدرال است که توسط سیستم اکسپرس انتری دولت کانادا مدیریت می شود . اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا از کارگران ماهر طبقه اقتصادی برای مهاجرت به این کشور استقبال می کند . طبق برنامه سطوح مهاجرت ، کانادا قصد دارد سالانه از بیش از 400000 مهاجر جدید با میانگین 110000 محل مهاجرت سالانه به اکسپرس اینتری استقبال کند .

درخواست از طریق FSTP یکی از راه هایی است که می توانید مهاجرت به کانادا را به عنوان یک متخصص حرفه ای ماهر دنبال کنید . گزینه های دیگر شامل درخواست از طریق سایر برنامه های مهاجرت فدرال ، درخواست از طریق برنامه نامزد استانی (PNP) و درخواست برای مهاجرت به کبک است .

مزایای FSTP چیست ؟

برنامه تجارت ماهر فدرال بخشی از تلاش بزرگ دولت‌های فدرال و استانی برای استقبال از کارگران ماهرتر حرفه ‌ای در کانادا برای رفع کمبود نیروی کار در مشاغل حرفه‌ای است . کانادا جمعیت سالخورده و نرخ زاد و ولد پایینی دارد ، به همین دلیل است که برای حمایت از نیروی کار و رشد اقتصادی خود بیشتر به مهاجرت متکی است. تجارت ماهر منطقه ای است که نیاز قابل توجهی دارد .

مهاجرت به کانادا تحت FSTP مزایای زیادی دارد . تحت اکسپرس اینتری ، داوطلبان موفق برنامه تجارت ماهر فدرال معمولاً می توانند اقامت دائم خود را در مدت شش ماه دریافت کنند .

کاندیداهای برنامه تجارت ماهر فدرال ممکن است نمرات CRS کمتری نسبت به سایر کاندیداها در استخر اکسپرس انتری داشته باشند ، زیرا نیازی به اثبات سطح تحصیلات خود ندارند . با این حال ، IRCC گهگاه قرعه کشی های اکسپرس انتری ویژه برنامه را برگزار می کند که فقط از نامزدهای FSTP دعوت می کند . ورود به استخر اکسپرس اینتری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم افزایش می دهد زیرا می توانید نامزدی استانی دریافت کنید که موفقیت شما را از طریق اکسپرس اینتری تضمین می کند . یک نامزدی استانی ارزش 600 امتیاز CRS اضافی دارد که به این معنی است که به احتمال زیاد در نهایت یک دعوتنامه اقامت دائم تحت اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد .

اگر شما یک کاندید FSTP با تجربه کار کانادایی هستید ، موقعیت خوبی برای موفقیت در بازار کار کانادا دارید . IRCC امتیاز بیشتری از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را به داوطلبانی که در کانادا کار کرده اند و همچنین در اینجا تحصیل کرده اند ارائه می دهد .

تحقیقات انجام شده توسط دولت های کانادا و همچنین دانشگاهیان نشان می دهد که داشتن تجربه کانادایی یک مزیت بزرگ برای اخذ اقامت دائم است . ترکیبی از دانش ، ارتباطات ، تجربه و مهارت هایی که در حین کار در کانادا به دست آورده اید ، زمانی که اقامت دائم تحت برنامه تجارت ماهر فدرال را دریافت می کنید ، یک مزیت بازار کار را برای شما به ارمغان می آورد .

نحوه کار فرآیند مهاجرت با FSTP

IRCC از Express Entry برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر برای سه برنامه مهاجرتی کارگران ماهر طبقه اقتصادی از جمله برنامه تجارت ماهر فدرال استفاده می کند .

ابتدا باید مطمئن شوید که معیارهای واجد شرایط بودن FSTP یا معیارهای برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP  ) یا برنامه کلاس تجربه کانادایی ( CEC ) را دارید . اگر معیارهای واجد شرایط بودن را دارید، می توانید یک نمایه اکسپرس انتری را در وب سایت IRCC آپلود کنید که در آن امتیاز CRS بر اساس سن ، تحصیلات ، مهارت های زبانی ، تجربه کاری و تجربه کاری و تحصیلی در کانادا دریافت خواهید کرد . معمولاً هر دو هفته یکبار ، IRCC قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند و از داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند . IRCC مهلتی را در مورد مدت زمان ارسال درخواست اقامت دائم به شما ارائه می دهد. هدف IRCC رسیدگی به درخواست شما در مدت شش ماه خواهد بود .

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق FSTP آورده شده است :

مرحله 1 : ببینید آیا معیارهای واجد شرایط بودن برنامه تجارت ماهر فدرال را دارید یا خیر . CanadaVisa یک ابزار واجد شرایط بودن رایگان دارد .

مرحله 2 : اگر معیارهای واجد شرایط بودن FSTP یا برنامه اکسپرس انتری دیگر را دارید ، باید یک آزمون زبان انگلیسی و/ یا فرانسوی را که به طور رسمی توسط IRCC به رسمیت شناخته شده است ، تکمیل کنید . اگر در خارج از کشور در یک برنامه واجد شرایط تحصیل کرده اید ، ممکن است بخواهید امتیازات اضافی CRS را که واجد شرایط دریافت آنها هستید ، با دریافت ارزیابی اعتبار آموزشی درخواست کنید . اطلاعات بیشتر در صفحه اکسپرس اینتری موجود است .

مرحله 3 : نمایه اکسپرس اینتری خود را به صورت رایگان در وب سایت IRCC ارسال کنید .

مرحله 4 : قرعه کشی های IRCC اکسپرس اینتری را دنبال کنید تا ببینید آیا دعوت نامه ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنید . قرعه کشی معمولا هر دو هفته یکبار انجام می شود .

مرحله 5 : اگر ITA دریافت کردید ، درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را در مهلت تعیین شده به IRCC ارسال کنید . استاندارد پردازش IRCC برای درخواست های اقامت دائم برای اکثر متقاضیان شش ماه یا کمتر است .

معیارهای واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای FSTP ، باید :

 • دارای پیشنهادهای شغلی معتبر برای اشتغال مستمر ، حقوق بگیر و تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته) از حداکثر دو کارفرما در کانادا برای حداقل یک سال یا گواهی صلاحیت* از یک سازمان استانی یا منطقه ای ؛
 • ارائه مدرکی مبنی بر مهارت پایه زبان از یک سازمان تعیین شده برای آزمون زبان ، که نشان می دهد متقاضی حداقل آستانه تعیین شده توسط IRCC – معیار سطح کانادا (CLB) 5 برای صحبت کردن و شنیدن، CLB 4 برای خواندن و نوشتن را دارد .
 • در پنج سال قبل از درخواست ، 2 سال تجربه کار تمام وقت (یا به میزان مساوی کار پاره وقت) در حرفه تخصصی کسب کرده باشند . و
 • توانایی نشان دادن مهارت و تجربه و انجام وظایف اساسی شغل را داشته باشند .

* گواهی صلاحیت ثابت می کند که یک تبعه خارجی واجد شرایط کار در یک شغل حرفه ای حرفه ای در کانادا است . با داشتن گواهی صلاحیت ، متقاضیان ثابت می کنند که امتحان گواهینامه را گذرانده اند یا تمام شرایط لازم برای انجام تجارت خود را در یک استان یا منطقه خاص برآورده کرده اند .

تجربه کاری ماهر واجد شرایط برای FSTP در دسته بندی های زیر طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) قرار می گیرد :

 • گروه اصلی 72: بازرگانی صنعتی، برقی و ساختمانی،
 • گروه اصلی 73: تجارت تعمیر و نگهداری و عملیات تجهیزات،
 • گروه اصلی 82: سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته،
 • گروه اصلی 92: ناظران پردازش، تولید و تاسیسات و اپراتورهای کنترل مرکزی،
 • گروه کوچک 632: سرآشپزها و آشپزها و
 • گروه کوچک 633: قصابان و نانواها.

نامزدهای FSTP باید برای اقامت در خارج از استان کبک برنامه ریزی کنند . استان کبک کارگران ماهر خود را از طریق یک سیستم مهاجرتی منحصر به فرد انتخاب می کند. اگر قصد مهاجرت به کبک را دارید ، لطفاً برای اطلاعات بیشتر به صفحه برنامه کارگران ماهر کبک مراجعه کنید .

سوالات متداول

1) چه الزامات زبانی را برای برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) باید رعایت کنم ؟

شما باید در یک آزمون انگلیسی و/یا فرانسوی توسط یک آزمون‌گر زبان شخص ثالث که توسط IRCC تعیین شده است شرکت کنید.

در آزمون(های) خود حداقل باید شرایط زیر را رعایت کنید :

 • حداقل یک CLB 5 (انگلیسی) یا یک NCLC 5 (فرانسوی) برای صحبت کردن و گوش دادن
 • حداقل CLB 4 (انگلیسی) یا NCLC 4 (فرانسوی) برای خواندن و نوشتن

اگر دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم دریافت می کنید ، نتایج آزمون شما نمی تواند در روزی که درخواست اقامت دائم خود را ارسال می کنید بیشتر از دو سال باشد .

2) گواهی صلاحیت برای FSTP چیست ؟

گواهی صلاحیت نشان می دهد که یک فرد واجد شرایط انجام یک تجارت ماهر در کانادا است. آنها یک آزمون گواهی شده را گذرانده اند و تمام شرایط لازم برای انجام تجارت در یک استان یا منطقه خاص را دارند .

گواهینامه ای که دریافت می کنید توسط ارگانی که تجارت را در استان یا قلمرو معین اداره می کند یا توسط یک مقام دولتی فدرال صادر می شود .

3) چگونه می توانم گواهی صلاحیت برای FSTP دریافت کنم ؟

طبق قانون اساسی کانادا ، استان ها و مناطق مسئول آموزش و پرورش هستند . این بدان معنی است که آنها معمولاً مسئول تنظیم الزامات برای انجام یک تجارت ماهر در حوزه قضایی خود هستند .

سازمان نظارتی که مسئولیت اداره تجارت ماهر شما در استان یا قلمرو انتخابی شما را بر عهده دارد ، باید مهارت‌ها ، تجربه تجارت ، آموزش شما را ارزیابی کند و تعیین کند که آیا واجد شرایط نوشتن آزمون برای دریافت گواهی هستید یا خیر .

احتمالاً برای نوشتن آزمون برای صدور گواهینامه ، باید به طور فیزیکی به استان یا منطقه سفر کنید. علاوه بر این، ممکن است به یک کارفرما در کانادا نیاز داشته باشید تا به شما آموزش دهد و قبل از نوشتن امتحان ، تجربه کاری را در اختیار شما قرار دهد .

برخی از مشاغل هستند که توسط یک استان یا منطقه تنظیم نمی شوند (به عنوان مثال ، مکانیک هواپیما) . اگر چنین باشد ، تجارت ماهر شما ممکن است تحت مقررات فدرال قرار گیرد . اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارزیابی مدارک خود در کانادا را می توانید در این وب سایت دولتی بیابید .

4) آیا به یک پیشنهاد شغلی تحت FSTP نیاز دارید ؟

خیر . با این حال ، اگر گواهی صلاحیت در حرفه خود را که توسط استان یا منطقه ای در کانادا صادر شده باشد ، ندارید ، به پیشنهاد شغلی نیاز است .

5) پیشنهاد شغلی واجد شرایط تحت FSTP چیست ؟

پیشنهاد شغلی در صورتی واجد شرایط برنامه تجارت ماهر فدرال است که استخدام تمام وقت از حداکثر دو کارفرما در کانادا برای حداقل 30 ساعت در هفته باشد . پیشنهاد شغلی باید حداقل برای یک سال باشد .

پیشنهادهای شغلی معمولاً به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نیاز دارند ، اما استثنائاتی نیز وجود دارد . LMIA توسط دولت فدرال برای تأیید اینکه استخدام اتباع خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا ندارد استفاده می شود .

6) از چه تجربه کاری می توانم برای شرایط تجربه کاری دو ساله برنامه تجارت ماهر فدرال استفاده کنم ؟

تحت FSTP ، تنها در صورتی می‌توانید تجربه کاری در یک تجارت را حساب کنید که واجد شرایط انجام آن تجارت در منطقه‌ای باشید که تجربه کاری را کسب کرده‌اید .

به عنوان مثال ، ممکن است در یک کشور واجد شرایط بوده باشید و در آنجا تجربه کاری داشته باشید . اگر پس از آن برای کار به کشور دیگری نقل مکان کردید ، تنها در صورتی می ‌توانید تجربه کاری را که در آن کشور به دست آورده‌اید حساب کنید ، در صورتی که از طرف مرجع مربوطه نیز برای انجام کار در آنجا گواهینامه دریافت کرده باشید .

7) آیا حتی اگر امتیاز اکسپرس انتری CRS پایینی داشته باشم ، باید تحت FSTP درخواست بدهم ؟

درخواست از طریق اکسپرس اینتری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم کانادا افزایش می دهد . حتی اگر امتیاز CRS پایینی داشته باشید ، اگر در استخر اکسپرس اینتری باشید ، این فرصت را خواهید داشت که نامزد استانی دریافت کنید . نامزدی استانی 600 امتیاز CRS اضافی به شما می دهد و عملاً تضمین می کند که دعوتنامه اقامت دائم را از طریق اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد .

به خاطر داشته باشید که ایجاد نمایه اکسپرس اینتری نیز رایگان است . شما می توانید یک نمایه اکسپرس اینتری ایجاد کنید و همچنین برای سایر برنامه های مهاجرتی نیز درخواست دهید .

8) اگر بخواهم از طریق FSTP درخواست بدهم ، چگونه می توانم امتیاز CRS اکسپرس انتری خود را بهبود بخشم ؟

از جمله راه هایی که می توانید امتیاز CRS خود را بهبود ببخشید عبارتند از:

 • یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط را تضمین کنید
 • تمام امتیازهای CRS را که برای آنها واجد شرایط هستید، مطالبه کنید (به عنوان مثال، در صورت وجود، اگر تحصیلات خارجی واجد شرایط دریافت کرده اید، یک ارزیابی اعتبار آموزشی دریافت کنید)
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط را در کانادا و/یا کار در کانادا دریافت کنید
 • به اندازه کافی برای آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی خود آماده شوید و تا زمانی که از نمره خود راضی باشید دوباره در آن شرکت کنید.
 • در صورت امکان، همسر یا شریک زندگی خود را به عنوان متقاضی اصلی در صورتی که امتیاز CRS بالاتری دارند، انتخاب کنید

9) آیا در صورت دریافت دعوتنامه اقامت دائم بر اساس FSTP ، باید مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی ارائه کنم ؟

بله ، شما باید به IRCC نشان دهید که پس از تکمیل اقامت دائم خود در کانادا ، بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده خود (در صورت وجود) دارید . با این حال ، اگر از نظر قانونی قادر به کار در کانادا و داشتن یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط باشید ، این شرط لغو می شود .

10) نامزدی استانی چیست و چگونه می توانم آن را دریافت کنم ؟

بر اساس قانون اساسی کانادا ، دولت فدرال و استان‌ها و مناطق ، اختیار انتخاب و اسکان مهاجران جدید را دارند .

اداره مهاجرت فدرال کانادا ،  IRCC، سیستم مهاجرتی کلی از جمله اکسپرس اینتری و برنامه های مختلف مانند FSTP را مدیریت می کند .

علاوه بر این ، استان ها و مناطق برنامه های گزینش خود را برای کارگران ماهر اجرا می کنند . کبک سیستم خود را اداره می کند . اکثر استان ها و مناطق دیگر برنامه نامزدهای استانی را اجرا می کنند . بر اساس PNP ، هر استان یا منطقه می تواند نامزدهای مهاجرتی را که شرایط آنها را برآورده می کنند ، ” نامزد ” کند . نامزدهای مهاجرت با نامزدی استانی سپس درخواست اقامت دائم خود را توسط IRCC بررسی می کنند .

شما می توانید نامزد استانی را از دو طریق دریافت کنید . شما می توانید مستقیماً برای PNP یک استان یا مناطق درخواست دهید . همچنین اگر واجد شرایط FSTP یا برنامه دیگری هستید ، می‌توانید وارد استخر اکسپرس انتری شوید و به طور بالقوه دعوتنامه‌ای از یک استان یا منطقه برای درخواست برای PNP دریافت کنید . این به شما 600 امتیاز CRS اضافی می دهد که تقریباً تضمین می کند که یک دعوت نامه اقامت دائم توسط IRCC تحت اکسپرس اینتری دریافت کنید .

منبع : www.canadavisa.com

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 1 Average: 5]