FSWP : مهاجرت به کانادا تحت برنامه کارگر ماهر فدرال

FSWP : مهاجرت به کانادا تحت برنامه کارگر ماهر فدرالاز سال  1967، برنامه کارگران ماهر فدرال ( FSWP ) اصلی ترین روشی بوده است که کانادا از استعدادها از سراسر جهان استقبال کرده است .

FSWP اولین برنامه در جهان برای ارزیابی عینی نامزدهای مهاجرت بود . امروزه FSWP یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که توسط سیستم اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می شود . در این مقاله Studyunique آنچه را که باید در مورد FSWP بدانید تشریح می شود .

فهرست مطالب

 • بررسی اجمالی
 • معیارهای واجد شرایط بودن
 • عوامل انتخاب
 • سوالات متداول

بررسی اجمالی

کانادا برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP  ) را در سال 1967 برای انتخاب مهاجران از سراسر جهان راه اندازی کرد . قبل از معرفی برنامه کارگران ماهر فدرال ، کانادا مهاجران کارگر ماهر را به صورت ذهنی انتخاب می کرد ، بر اساس صلاحدید افسران مهاجرت فردی که در مورد اینکه آیا فکر می کنند یک نامزد می تواند در بازار کار کانادا ادغام شود یا خیر، قضاوت می کردند .

دولت کانادا متوجه شد که این رویکرد قدیمی مشکل ساز است و بنابراین اولین سیستم امتیازدهی جهان را برای انتخاب مهاجران معرفی کرد . دیگر کانادا از معیارهای ذهنی استفاده نخواهد کرد . در عوض ، تصمیم گرفت از معیارهای عینی برای ارزیابی همه کاندیداها یکسان استفاده کند : بر اساس سن ، تحصیلات ، مهارت های زبانی ، تجربه کاری، شغل و سایر عوامل .

مزایای FSWP

امروزه برنامه کارگران ماهر فدرال از طریق سیستم مدیریت اپلیکیشن اکسپرس انتری مدیریت می شود . تحت اکسپرس اینتری ، کانادا قصد دارد تا سال 2024 از بیش از 110000 مهاجر پذیرایی کند . اکثر داوطلبان موفق اکسپرس انتری از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال به کانادا مهاجرت می کنند . تحقیقات انجام شده توسط دولت کانادا نشان می دهد که مهاجران برنامه کارگران ماهر فدرال همچنان در کانادا مشاغل موفق و رضایت بخشی دارند .

علاوه بر این ، پیگیری مهاجرت از طریق FSWP مفید است زیرا می توانید در مدت شش ماه اقامت دائم دریافت کنید ، در مقایسه با زمان پردازش طولانی تر برای سایر برنامه های کارگران ماهر کانادا .

نحوه کار فرآیند مهاجرت با FSWP

کانادا از سیستم مدیریت برنامه اکسپرس اینتری برای سه برنامه کارگر ماهر از جمله برنامه کارگران ماهر فدرال استفاده می کند . اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده‌ اید و حرفه ‌ای ماهر نیستید ، برنامه کارگران ماهر فدرال بهترین گزینه اکسپرس اینتری شما خواهد بود . ابتدا ، باید ببینید که آیا تحت معیارهای برنامه کارگران ماهر فدرال واجد شرایط هستید یا خیر . سپس ، یک نمایه اکسپرس اینتری ارسال می کنید . بر اساس عواملی مانند سن ، تحصیلات ، مهارت های زبانی و تجربه کاری ، امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را دریافت خواهید کرد . معمولاً هر دو هفته یکبار ، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس انتری برگزار می کند و از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند . پس از ارسال درخواست تکمیل شده خود ، می توانید انتظار داشته باشید که وضعیت اقامت دائم خود را ظرف شش ماه دریافت کرده و سپس به کانادا مهاجرت کنید .

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه پیگیری مهاجرت به کانادا از طریق FSWP آورده شده است :

مرحله 1 : بررسی کنید که آیا معیارهای واجد شرایط بودن برنامه کارگران ماهر فدرال را دارید یا خیر .

مرحله 2 : نمایه اکسپرس اینتری خود را در وب سایت اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید .

مرحله 3 : ببینید آیا یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم دریافت می کنید یا خیر . IRCC تقریبا هر دو هفته یک بار قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند .

مرحله 4 : اگر ITA دریافت کردید، ادامه می دهید و درخواست اقامت دائم تکمیل شده خود را به IRCC ارسال می کنید. پس از اینکه IRCC پردازش درخواست شما را کامل کرد، می توانید به کانادا بروید .

معیارهای واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای درخواست تحت برنامه کارگران ماهر فدرال ، نامزدهای بالقوه باید حداقل شرایط کار ، توانایی زبان ، تحصیلات را داشته باشند و حداقل 67 امتیاز را در جدول 100 امتیازی برنامه کسب کنند .

FSWP : مهاجرت به کانادا تحت برنامه کارگر ماهر فدرال

حداقل الزامات عبارتند از :

 • یک سال تجربه کار مستمر تمام وقت یا معادل با حقوق در 10 سال گذشته در یک شغل ماهر طبقه بندی شده تحت سطح مهارت 0، A یا B طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) .
 • توانایی زبان تایید شده معادل معیار زبان کانادایی (CLB) 7 در انگلیسی یا فرانسوی در تمامی توانایی ها (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) . و
 • گزارش اعتبار تحصیلی کانادا (گواهی، دیپلم، یا مدرک) یا گواهینامه خارجی و ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) .
 • حداقل 67 امتیاز از 100 را در شبکه FSWP کسب کنید . گرید این برنامه ، نامزدها را بر اساس فاکتورهایی که شامل سن ، تحصیلات ، تجربه کاری ، شغل منظم، توانایی زبانی و سازگاری می‌شود ، ارزیابی می ‌کند .
 • معیارهای وجوه تسویه حساب (در صورت وجود) را رعایت کنید . کاندیداها ممکن است نیاز داشته باشند نشان دهند که مقدار مشخصی پس انداز برای حمایت مالی از خود در بدو ورود به کانادا دارند .

پس از واجد شرایط بودن ، می توانید وارد استخر اکسپرس اینتری شوید . پروفایل های کاندیدا در استخر اکسپرس انتری ، که شامل مشاغل ماهر فدرال و داوطلبان کلاس تجربه کانادا نیز می شود، بر اساس CRS رتبه بندی می شوند .

عوامل انتخاب

عوامل انتخاب FSWP در زیر فهرست شده است .

سوالات متداول

 1. حداقل شرایط واجد شرایط بودن برای ویزای مهاجرت کانادا تحت برنامه کارگر ماهر فدرال چیست ؟

برای واجد شرایط بودن برای ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) تحت FSWP ، نامزدها باید :

 • حداقل یک سال سابقه کار مستمر تمام وقت یا معادل آن در 10 سال گذشته در یک شغل ماهر (مهارت طبقه بندی مشاغل ملی نوع 0 یا سطح مهارت A یا B) داشته باشند .
 • نتایج آزمون زبان معادل با معیار زبان کانادایی (CLB) 7 را به زبان انگلیسی یا فرانسوی در تمامی توانایی ها (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) تایید کرده باشند. و
 • دارای مدرک تحصیلی کانادایی ( گواهی ، دیپلم ، یا مدرک ) یا مدرک خارجی که توسط گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) پشتیبانی می شود .
 • تمکن مالی و حساب کافی برای اسکان در کانادا داشته باشید .

متقاضیان FSWP باید حداقل 67 امتیاز در مورد شش فاکتور انتخاب مهاجرت توسط مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) کسب کنند .

در نهایت ، همه متقاضیان و وابستگان همراه و غیر همراه آنها ، تحت تمام دسته بندی های مهاجرت به کانادا ، باید شرایط بهداشتی و امنیتی / جرم شناسی کانادا را برآورده کنند .

 1. آیا یک فرد می تواند مستقیماً برای اقامت دائم تحت FSWP درخواست دهد ؟

FSWP توسط سیستم اکسپرس انتری مدیریت می شود که دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق قرعه کشی های منظم از مجموعه نامزدهای خود صادر می کند . فقط آن دسته از داوطلبانی که دعوتنامه درخواست (ITA) برای آنها صادر شده است ، می توانند درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال کنند .

 1. آیا لیست مشاغل واجد شرایط وجود دارد ؟

هیچ لیست مشاغل واجد شرایط موجود نیست . متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار در 10 سال گذشته در شغلی داشته باشند که طبق طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) به عنوان سطح مهارت A یا B یا نوع مهارت 0 طبقه بندی شده است .

 1. چه مدارکی باید برای پشتیبانی از درخواست تحت FSWP گنجانده شود ؟

اگر دعوتنامه اکسپرس انتری برای درخواست اقامت دائم را با موفقیت دریافت کردید ، از شما خواسته می شود که مدارک زیر را تحت برنامه کارگران ماهر فدرال برای پشتیبانی از درخواست اقامت دائم خود ارسال کنید :

 • فرم های درخواست مناسب ، امضا شده و تکمیل شده؛
 • هزینه های پردازش مناسب دولت کانادا ؛
 • اسناد هویتی و وضعیت مدنی ؛
 • مدارک سفر و پاسپورت ؛
 • مدارک تحصیلی / صلاحیت های حرفه ای ؛
 • شواهد سابقه کار ؛
 • نتایج آیلتس یا CELPIP و/یا TEF یا TCF کانادا یا
 • ارزیابی مدرک تحصیلی کانادا ؛
 • شواهدی مبنی بر استخدام ترتیب داده شده ، در صورت وجود ؛
 • شواهدی از نکات ادعا شده ، در صورت وجود ، تحت عامل سازگاری ؛
 • گواهینامه ها و مجوزهای پلیس ؛
 • اثبات وجوه تسویه حساب

کلیه داوطلبانی که دعوت نامه دریافت می کنند نیز ملزم به ارائه مدارک پشتیبان زیر به همراه درخواست الکترونیکی خود هستند :

 • پاسپورت معتبر
 • نتایج آزمون زبان
 • مدارکی که گواه سابقه کار باشد
 • گواهی(های) ترخیص پلیس
 • برگه ردیابی اطلاعات پزشکی اولیه
 • عکس متقاضی اصلی و اعضای خانواده

توجه به این نکته مهم است که بسیاری از دفاتر ویزای مهاجرت کانادا شرایط خاص خود را دارند که باید برای جلوگیری از بازگشت ، تاخیر یا حتی رد درخواست رعایت شود .

 1. تحت FSWP، چه کسانی ممکن است در برنامه گنجانده شوند ؟

تحت  برنامه کارگران ماهر فدرال ، اعضای خانواده زیر ممکن است در یک درخواست گنجانده شوند :

 • همسر یا شریک قانونی متقاضی اصلی؛
 • فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی و فرزندان تحت تکفل همسر همراه یا شریک زندگی مشترک تا 22 سال سن ؛
 • فرزندان تحت تکفل فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی و فرزندان تحت تکفل فرزندان تحت تکفل همسر همراه یا شریک زندگی مشترک .

6 آیا تجربه کاری یک نامزد FSWP باید با تحصیلات او مرتبط باشد تا شناخته شود ؟

تا زمانی که داوطلب در حال انجام یا انجام وظایف شغلی است که برای آن امتیاز مطالبه می کند، سابقه کاری لازم نیست به تحصیلات وی مرتبط باشد .

 1. آیا پیشنهاد استخدام کانادایی برای واجد شرایط بودن یک نامزد به عنوان کارگر ماهر فدرال لازم است ؟

برای واجد شرایط بودن تحت FSWP ، یک پیشنهاد شغلی معتبر لازم نیست ، اما می توان تا 15 امتیاز به شما داد و در نتیجه شانس شما را برای واجد شرایط بودن افزایش داد . علاوه بر این ، یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی ، بسته به نوع شغل ، می‌توانید بین 50 تا 200 امتیاز بر اساس سیستم رتبه ‌بندی جامع اکسپرس انتری (CRS) کسب کنید .

 1. چگونه می توانم امتیاز CRS اکسپرس انتری خود را برای FSWP بهبود بخشم ؟

راه های بهبود امتیاز عبارتند از :

 • تمام امتیازهای CRS را که واجد شرایط آنها هستید، دریافت کنید
 • اگر همسر یا شریک زندگی شما (در صورت وجود) امتیاز CRS بالاتری نسبت به شما دارد، آنها را به عنوان متقاضی اصلی فهرست کنید.
 • برای آزمون زبان خود سخت مطالعه کنید. در صورت لزوم مجدداً در آزمون شرکت کنید تا نمره ای را که از آن راضی هستید به دست آورید
 • سعی کنید یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط را به دست آورید یا سعی کنید یک نامزدی استانی را به دست آورید
 1. اگر نامزدی یکی از اقوام نزدیک خود در کانادا داشته باشد ، می توان امتیاز داد ؟

بله ، اگر کاندیدایی یا همسر همراه یا شریک زندگی مشترک خود ، یکی از اقوام نزدیک خود داشته باشد که شهروند یا مقیم دائم کانادا است و در حال حاضر در کانادا اقامت دارد ، بر اساس فاکتور سازگاری امتیاز دریافت می کند . برای واجد شرایط بودن به عنوان یکی از بستگان نزدیک ، شهروند یا مقیم دائم کانادا باید فرزند ، مادر یا پدر ، برادر یا خواهر ، عمه یا دایی ، خواهرزاده یا برادرزاده ، نوه یا پدربزرگ باشد .

 1. کانادا سالانه از چه تعداد مهاجر تحت برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) استقبال می کند ؟

اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که IRCC از کارگران ماهر جدید استقبال می کند و برنامه کارگران ماهر فدرال یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که تحت اکسپرس اینتری مدیریت می شوند . کانادا قصد دارد تا سال 2024 از بیش از 110000 مهاجر جدید از طریق اکسپرس انتری استقبال کند . اکثر این مهاجران تحت برنامه FSWP و برنامه کلاس تجربه کانادایی وارد می شوند .

منبع : www.canadavisa.com

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 2 Average: 5]