صفحه اصلی/کشور ها/کانادا/مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا2023-02-16T21:57:05+03:30

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

از جمله مهمترین دلایلی که مهاجرت به کانادا را در بین 5 کشور مقصد مهاجران قرار داده است می توان به کیفیت زندگی و تحصیل اشاره کرد . بر اساس گزارشات به دست آمده از UN از سال 2004 تا به امروز کانادا از نظر استانداردهای زندگی همواره جزو ده کشور اول دنیا قرار داشته است . جمعیت کانادا حدود 35 میلیون نفر می باشد که نسبت به وسعت آن جمعیت نسبتا کمی است و همین امر هنوز یکی از دلایل علاقه مندی به مهاجرت به کانادا محسوب می شود .

تاریخچه مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادابومیان کانادا Aboriginal سه دسته و به نام های Indians , Metis , Inuit می باشند که قبل از ورود مهاجرین انگلیسی و فرانسوی در آن زندگی می کردند .

در سال 1497 شخصی به نام جان بوکات دریانورد ایتالیایی که در دربار هنری هفتم بریتانیا خدمت می کرد به سواحل نیوفوندلند رسید و یک مستعمره بریتانیایی ایجاد کرد .

چهل سال بعد ژاک کارتیه دریانورد فرانسوی ضمن سفرش به هند از مسیر شمال غربی ، رود سن لوران نزدیک مونترال کنونی را کشف کرد و به نام پادشاه وقت فرانسه نام این سرزمین را فرانسوای گذاشت اما بعدها نام کانادا از واژه سرخپوستی “کاناتا” به معنی شهر را جانشین آن کرد .

بالاخره در سال 1783 بریتانیا بر قسمت فرانسوی نشین این کشور نیز تسلط یافت و کنترل آن را به دست گرفت و کشور یکپارچه کانادا شکل گرفت .

در واقع قدیمی ترین مهاجرین کانادا انگلیسی ها و فرانسوی ها هستند . از آن پس مهاجرت به کانادا از کشورهای اروپای شرقی و جنوبی و بالاخره در اوایل قرن بیست از کشورهای آسیایی ، خاورمیانه ، آفریقا و آمریکای مرکزی ادامه یافت .

شمار ایرانیان مقیم کانادا در حال حاضر به حدود 160 هزار نفر هم می رسد و آمارها نشان می دهند مهاجرت ایرانیان به کانادا در سالهای اخیر حدود 30 درصد افزایش یافته است .

ویزاهای مهاجرت به کانادا

درست به مانند اکثر کشورها مهاجرت به کانادا نیز از طریق ویزاهای مختلف امکان پذیر است . البته قوانین مهاجرتی هر ساله تغییرات زیادی داشته و این تغییرات بسته به شرایط اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی روز ادامه دارد .

از ژانویه 2015 دولت کانادا قوانین مهاجرتی را به گونه ای تغییر داده که مهاجرت به کانادا راحت تر و امکان سوء استفاده برخی از متقاضیان کمتر شود .

انواع ویزاهای مهاجرت به کانادا عبارتند از :

 • Express Entry – Skilled worker
 • Quebec-selected skilled workers
 • Immigrant Investors
 • Family sponsorship
 • Atlantic Immigration Pilot
 • Start-up visa
 • Self-employed
 • Provincial nominees
 • Caregivers

پر طرفدارترین ویزا جهت مهاجرت به کانادا ، ویزای متخصصان و کارشناسان است که به اصطلاح skilled visa خوانده می شود و متقاضی با دریافت اقامت دائم می تواند در این کشور کار و زندگی کند . درصورتی که فرد مدت 3 سال از 5 سال را در کانادا زندگی کند می تواند درخواست شهروندی بدهد .

تحصیل در دانشگاه های کانادا و به دست آوردن تخصص و مهارت مورد نیاز این کشور راه را برای درخواست skilled visa هموارتر و سریع تر می کند .

دانشجویانی که به تحصیل در کانادا مشغولند بعد از فارغ التحصیلی می توانند برای post graduation work permit اقدام کرده و بعد از یک سال سابقه کار با داشتن نمره زبان مورد قبول درخواست اقامت دائم از طریق skilled visa را بدهند .

Express Entry – Skilled worker

مهاجرت به کانادا

این ویزا را برای جذب نیروهای متخصص از نقاط مختلف دنیا برنامه ریزی شده است . برای اقدام این نوع ویزا یک سیستم امتیاز بندی وجود دارد . در واقع با سیستم Express Entry توانایی ها و مهارت متقاضی امتیازبندی می شود .

نحوه کارکرد سیستم اکسپرس اینتری :

ابتدا متقاضی بایستی بداند که شرایط لازم برای ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری را دارد یا نه ؟ برای این کار می بایست از طریق سایت مهاجرت کانادا و با استفاده از Come to Canada online tool شرایط خود را ارزیابی کرده و در صورتی که شرایط اولیه را داشته باشد اقدام به باز کردن اکسپرس اینتری نماید .

متقاضی با ثبت نام درسیستم اکسپرس اینتری اطلاعات مربوط به تخصص ، تحصیلات ، سابقه کار ، نمره زبان و دیگر جزئیات را ارائه داده و از زمان ساخت این پروفایل 60 روز مهلت دارد تا آن را تکمیل کند .

اداره مهاجرت کانادا با داشتن این اطلاعات ، شما را ارزیابی کرده و در صورتی که شرایط لازم برای درخواست اقامت را داشته باشید نام شما را در لیست متقاضیان اقامت قرار می دهد .

اداره مهاجرت کانادا هر سال از افرادی که در این لیست قراردارند بر اساس بالاترین امتیازها Comprehensive Ranking System افراد مورد نظر را انتخاب و برایشان دعوت نامه درخواست اقامت را صادر می کند .

در این مرحله متقاضی می تواند درخواست اقامت را به صورت آنلاین و همراه با مدارک مورد نیاز ارسال کند که معمولا ظرف شش ماه حداکثر یک سال ویزا اقامت دائم صادر خواهد شد .

سیستم امتیازبندی ( CRS )

در سیستم امتیازبندی ( CRS ) درمجموع 1200 امتیاز وجود دارد که 600 امتیاز مرکزی آن بابت فاکتورهای زیر است :

 • تخصص متقاضی
 • تحصیلات متقاضی
 • سابقه کاری متقاضی
 • نمره زبان متقاضی ( اگرعلاوه برنمره مورد قبول انگلیسی متقاضی نمره قابل قبولی در زبان فرانسه داشته باشد امتیاز بیشتری خواهد گرفت )
 • امتیازهای مربوط به همسر متقاضی در صورت تاهل او مانند تحصیلات ، تخصص و نمره زبان همسر

و 600 امتیاز دیگر بابت فاکتورهای دیگر مانند :

 • داشتن مدرک تحصیلی از کشورکانادا
 • داشتن پیشنهاد کاری ( Job offer )
 • داشتن خواهر یا برادری که اقامت کانادا را دارند
 • انتخاب تخصص شما از طرف یکی از ایالتهای کانادا ( Province or territory nomination )

در مجموع می توان گفت حداقل شرایط لازم برای درخواست اقامت از طریق مهارت یا skilled worker عبارت است از :

 • حداقل یک سال تجربه کاری به صورت تمام وقت در تخصص مورد نظر
 • مدرک تحصیلی مربوط به تخصص مورد نظر
 • نمره زبان ایلتس جنرال حداقل 6 که هیچ بندی از آن کمتر از 6 نباشد
 • پس انداز نقدی برای متقاضی مجرد حدود 12 هزار دلار، برای یک زوج 15 هزار دلار و در صورت فرزند داشتن برای هر فرزند تقریبا 3 هزار دلار

Quebec-selected skilled workers

این نوع ویزا نیز اقامت دائم از طریق تخصص است منتهی ایالت کبک قوانین و شرایط خاص خود را دارد . متقاضیان علاقه مند به استان کبک باید درخواست خود را از طریق اداره مهاجرت کبک بفرستند .

دانشجویانی که در این استان تحصیل کرده اند امتیاز مربوط به تحصیل در کانادا را دارا می شوند و پروسه پرونده آنان راحت تر و سریعتر می باشد .
برای درخواست این ویزا ابتدا از طریق سایت اداره مهاجرت کبک یک ارزیابی از شرایط سنی ، مدرک تحصیلی ، تخصص ، نمره زبان ، سابقه کار و…به عمل می آید . (Preliminary Evaluation for Immigration (PEI

سپس متقاضی قبل از ارسال درخواست ویزا تخصص باید برای تایید انتخابش از طرف ایالت کبک اقدام کند . (Quebec Certificate of Selection)

در نهایت با داشتن QCS می تواند درخواست ویزای تخصص را همراه با مدارک مورد نیاز ارسال نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به کانادا  با موسسه اعزام دانشجو Studyunique تماس گرفته و از مشاوره رایگان مشاورین آن بهره مند گردید .

نویسنده : امید کریمی

لینک مفید : ویزای تحصیلی کانادا

منبع : www.canada.ca

آخرین مطالب سایت

 • Ivy League چیست ؟

Ivy League چیست ؟

سپتامبر 29th, 2023|دیدگاه‌ها برای Ivy League چیست ؟ بسته هستند

Ivy League چیست ؟ اصطلاح " Ivy League " را شنیده اید اما مطمئن [...]

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 17 Average: 4.8]
Go to Top