yelloweye rockfish نیز می تواند از مواد شیمیایی استفاده کند – اما نه خیلی خوب ، وقتی که پای جیوه وسط می آید

yelloweye rockfishدقیقا شش ماه طول می کشد که سن واقعی yelloweye rockfish تشخیص داده شود . از آن جایی که این گونه می تواند 120 سال عمر کند ، این گونه علاقه خاصی به Benjamin Barst و دانشمندان مانند او دارد که به بررسی اثرات مواد شیمیایی سمی بر موجودات زنده بپردازند . در طول عمر خود ، ماهی می تواند سطح بالایی از جیوه و دیگر عناصر کمیاب را در بافت خود جمع کند . اما معلوم نیست که چقدر از این عناصر در نقاط حساس در سلول های زرد رنگ تجمع دارند . بنابراین Barst ، یک دانش آموخته postdoctoral در بخش علوم انسانی دانشگاه مک گیل ، برای جستجوی پاسخها راهی آلاسکا شد .

تیم تحقیقاتی هشت عدد yelloweye rockfish با وزن تقریبی 8.8 کیلوگرم را از الاسکا جمع آوری و به یک قایق ورزشی به نام Pheasant Plucker منتقل کردند . کبد ماهی ها برداشته شد و نمونه های بافت بلافاصله فریز شدند تا بتوانند بعدا در محل آزمایشگاه ها در کبک و مونترال بررسی شوند .

جدا کردن عناصر سمی برای مقابله بهتر با آن ها

yelloweye rockfishمحققان کشف کردند که ممکن است با بررسی بافتهای yelloweye در یک سطح زیر سلولی ، بتوانند چندین عنصر بالقوه سمی ( کادمیوم ، سرب و آرسنیک ) را در بافتهای کبد بی حرکت کند تا از تعامل با بخش حساس سلول جلوگیری کنند . اما جیوه در غلظت های شناخته شده سمی یافت شد و بیشتر آن در مکان های حساس مانند میتوکندری ها و آنزیم ها در سلول های کبدی یافت شد .

Barst می گوید: ” به نظر می رسد آلاسکا یک مکان بکر است ، اما جیوه حاصل از فعالیت های صنعتی می تواند در مسافت های طولانی حمل شود و در نقاط حساسی در کبد ماهی انباشته شود که نتایج خطرناکی در پی دارد . تحقیقات اولیه ما نشان داد که کبد ماهی های yelloweye rockfish بیشترین میزان آسیب را بر اثر دریافت جیوه داشته است . اما ما نمی دانستیم که آیا خسارت ناشی از جیوه یا سایر عناصر کمیاب بوده است یا خیر . در حال حاضر ما می دانیم که جیوه به خوبی توسط این ماهی ها سم زدایی نمی شود . این لایه دیگری از شواهدی را نشان می دهد که اثبات می کند جیوه علت این مشکل است . ”

نتایج نشان می دهد که جیوه خطر بالقوه ای که آلاینده ها برای yelloweye rockfish ، یکی از بزرگترین گونه های ماهیان دریایی در آب های ساحلی غرب آمریکای شمالی ، ایجاد می کنند .

مترجم : امید کریمی

لینک مفید : تحصیل در کشور کانادا، موسسه اعزام دانشجو 

منبع : mcgill.ca/newsroom

لطفا میزان رضایت خود از مقاله را اعلام نمایید
[Total: 0 Average: 0]